Results for SoSOL2 - Drumpellier Country Park - 17-Feb-2019

...return to index

South of Scotland League Points

Brown

Results

9.375km 90m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Kyle Heron STAG 114 M21 64:08  
2nd Graeme Ackland INT 96 M55 75:01 +10:53
3rd Ben Brown ESOC 95 M18 75:48 +11:40
4th Sam McKinnon RR 95 M18 75:58 +11:50
  William White AYROC   M50 m13-22  

Blue

Results

7.075km 80m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Jon Cross FVO 134 M50 48:25  
2nd Donald Petrie CLYDE 129 M60 52:12 +3:47
3rd Tyler Morrison ESOC 123 M21 55:58 +7:33
4th David Allison STAG 121 M55 57:30 +9:05
5th John McKendrick STAG 117 M50 60:14 +11:49
6th Mark Rowe ESOC 116 M45 60:42 +12:17
7th Heather Thomson ESOC 114 W45 62:16 +13:51
8th Rosalind Heron STAG 113 W21 63:04 +14:39
9th Ian Davidson CLYDE 111 M60 64:17 +15:52
10th Pat Bartlett INT 111 M50 64:23 +15:58
11th Finlay Ross ESOC 111 M50 64:42 +16:17
12th Peter Halling ESOC 109 M65 65:45 +17:20
13th Stella Lewsley BL 106 W65 67:58 +19:33
14th Crawford Lindsay ESOC 101 M60 71:15 +22:50
15th Mark Wardle STAG 100 M50 72:23 +23:58
16th Colin Brash STAG 97 M50 74:05 +25:40
17th Ceana Heron STAG 96 W21 75:13 +26:48
18th David Nisbet ESOC 95 M60 75:48 +27:23
19th Nick Langley CLYDE 93 M45 76:57 +28:32
20th Roger Scrutton ESOC 92 M70 77:33 +29:08
21st Robert Neil FVO 88 M60 80:27 +32:02
22nd James Purves RR 88 M60 80:53 +32:28
23rd Pete Younger ELO 84 M60 83:31 +35:06
24th Timothy May ESOC 84 M55 83:40 +35:15
25th Charles Woodward AYROC 78 M65 87:39 +39:14
26th Iryna Bogachova AYROC 76 W40 88:57 +40:32
27th Patricia Woodward AYROC 72 W60 92:03 +43:38
28th Mark Kassyk ESOC 40 M60 114:15 +65:50
  Keith Brown ESOC   M55 m7  
  Robin Orr CLYDE   M55 m1-2 m4-6  
  Tim Harding ELO   M55 rtd  

Green

Results

5.2km 70m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Jane Ackland INT 133 W55 49:36  
2nd Emily Pearson TAY 127 W21 53:02 +3:26
3rd Richard Oxlade GRAMP 127 M60 53:24 +3:48
4th Dave McQuillen SOLWAY 123 M75 55:23 +5:47
5th Christine Patterson CLYDE 123 W60 55:57 +6:21
6th Leslie Dalgleish ESOC 122 M65 56:12 +6:36
7th Rachel Hendrie FVO 122 W21 56:29 +6:53
8th Roger Garnett ESOC 119 M65 57:59 +8:23
9th Fiona Hendrie FVO 117 W55 59:20 +9:44
10th Amelia Petrie CLYDE 114 W60 61:35 +11:59
11th Michael Pearson TAY 113 M70 62:02 +12:26
12th Robin Strain ELO 112 M65 62:31 +12:55
13th Paul Watson MDOC 108 M45 65:13 +15:37
14th William Bruce RR 107 M65 65:23 +15:47
15th Sally Lindsay ESOC 104 W60 67:33 +17:57
16th Ian Rowland ELO 104 M55 67:37 +18:01
17th= Simon Firth ESOC 103 M45 68:19 +18:43
17th= Colin Tyre ESOC 103 M60 68:19 +18:43
19th Leah Bartlett INT 102 W16 68:57 +19:21
20th Gerard Thomson STAG 98 M60 71:35 +21:59
21st Sheila Strain ELO 95 W70 73:01 +23:25
22nd Helen James STAG 95 W55 73:26 +23:50
23rd Bill Stevenson ESOC 93 M70 74:14 +24:38
24th John Topping CLYDE 91 M65 75:35 +25:59
25th Lynn Easton STAG 88 W45 77:31 +27:55
26th Leonne Hutchinson ESOC 87 W50 77:53 +28:17
27th Christopher Furse STAG 87 M50 78:28 +28:52
28th Sue Burnes FVO 85 W60 79:43 +30:07
29th James Morrison ESOC 85 M60 79:44 +30:08
30th Helen Underwood NOR 80 W21 82:39 +33:03
31st Ian Doig TAY 79 M65 83:22 +33:46
32nd Robert Findlay ESOC 78 M70 83:43 +34:07
33rd Fiona Johnston RR 75 W55 85:25 +35:49
34th Judith Purves RR 53 W45 99:42 +50:06
35th Heidi Elise Eik Maxwell FVO 51 W16 100:43 +51:07
  David Robertson ESOC   M55 m13  
  Alastair Lessells ESOC   M70 m2-17  
  Peter Murray STAG   M45 m7 m14  

Short Green

Results

4.225km 50m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Andy Lewsley BL 133 M60 42:57  
2nd Margaret Dalgleish ESOC 124 W65 50:20 +7:23
3rd Ian Pyrah ESOC 123 M75 50:30 +7:33
4th Jim Moffat KFO 115 M65 56:46 +13:49
5th Eleanor Pyrah ESOC 113 W75 58:36 +15:39
6th Mary Williams ESOC 113 W65 58:59 +16:02
7th Bill Melville TAY 112 M75 59:22 +16:25
8th Anne Stevenson ESOC 109 W70 61:30 +18:33
9th Heather Smithard KFO 108 W70 62:21 +19:24
10th Fiona Findlay ESOC 108 W70 62:52 +19:55
11th Jamie Lawlor ESOC 106 M16 64:14 +21:17
12th Les Smithard KFO 100 M65 68:28 +25:31
13th Kathleen Lessells ESOC 97 W70 71:18 +28:21
14th Trish Carmichael TINTO 91 W70 75:42 +32:45
15th Anne Pearson TAY 90 W60 76:23 +33:26
16th Liz Orr CLYDE 90 M55 76:47 +33:50
17th Anne Thom ESOC 87 W65 79:03 +36:06
18th Anne Hoy ESOC 87 W60 79:17 +36:20
19th Jane McQuillen SOLWAY 82 W75 83:03 +40:06
20th Moira Laws TAY 63 W75 97:37 +54:40
21st Janet Clark ESOC 50 W75 107:50 +64:53
  Dougie Condy AYROC   M65 w13  

Light Green

Results

3.725km 35m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Jake Finney TINTO 123 M16 38:37  
2nd Tony Condy AYROC 118 M21 42:38 +4:01
3rd Samuel Bartlett INT 112 M14 47:43 +9:06
4th Susan Twissell INT 107 W50 51:45 +13:08
5th Janet Moxley TINTO 103 W55 54:45 +16:08
6th Jude Maxwell FVO 91 M55 64:49 +26:12
7th Fran Humphrey ESOC 87 W65 67:56 +29:19
8th Sharon Parkin ESOC 61 W50 89:37 +51:00

Orange

Results

3.35km 25m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Caroline Martin   122 W35 26:53  
2nd Daisy McNamara AYROC 116 W14 29:21 +2:28
3rd Megan Brown ESOC 116 W12 29:30 +2:37
4th Ainsley Hards   102 W21 35:15 +8:22
5th Hua Chi   96 W21 37:56 +11:03
6th Ian Hendrie FVO 77 M65 45:45 +18:52
7th Mary Fitchett STAG 70 W55 48:42 +21:49
8th= Rowan Lawlor ESOC 1 M12 78:00 +51:07
8th= Tom Tynan ESOC 1 M14 78:00 +51:07

Yellow

Results

2.625km 15m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Calum Robertson ESOC 134 M10 17:56  
2nd Rosie McNamara AYROC 132 W12 18:22 +0:26
3rd Chris Pearson TAY 94 M21 26:20 +8:24
4th Benji Murray STAG 84 M16 28:24 +10:28
5th Morven Black   54 W12 34:42 +16:46

White

Results

2.35km 10m

Pos Name Club SoSOL Pts Age Class Time Behind
1st Family Black   *** M10 24:56  
2nd Catherine Rowe ESOC *** W10 25:22 +0:26
3rd Grant Harrison   *** M50 27:40 +2:44
4th Adam Rowe ESOC *** M10 30:18 +5:22
5th Rose Martin INT *** W10 37:57 +13:01
6th Robbie Martin ESOC *** M10 41:34 +16:38
7th Erinna Heron STAG *** W2 64:31 +39:35