Results for Classic - Arthur's Seat - 21-Jan-2018 - Blue

...return to index

Blue - Results

5.8km 390m

Pos No. Name Club Age Class Time Behind
1st 189 Charlie Rennie WCOC M16 59:09  
2nd 154 Martin Ward SYO M50 59:46 +0:37
3rd 507 Niamh Hunter WCOC W18 60:48 +1:39
n/c 820 Lucy Haines EUOC W20 61:55  
4th 279 Joe Sunley WCOC M16 62:21 +3:12
5th 88 Alexander Mitchell HOC M16 63:53 +4:44
6th 75 Charlie Adams SYO M50 64:10 +5:01
7th 580 Tim Griffin GRAMP M50 65:10 +6:01
8th 831 Aislinn Predergast SYO W21 65:25 +6:16
9th 78 David Allison STAG M55 65:29 +6:20
10th 255 Grace Molloy FVO W18 65:42 +6:33
11th 273 Che Finlay   M35 66:03 +6:54
12th 24 Anna Harris DEE W16 66:07 +6:58
13th 666 Robert Hickling GRAMP M60 66:52 +7:43
14th 270 Mary Fleming SYO W21 67:13 +8:04
15th 54 John Embrey DEE M60 68:01 +8:52
16th 475 Stephen Wilson CLYDE M50 69:30 +10:21
17th 492 Barry Veitch RR M45 69:38 +10:29
18th 215 Donald Petrie CLYDE M60 69:51 +10:42
19th 183 Peter Reed LVO M16 69:55 +10:46
20th 602 James Martin ESOC M45 69:56 +10:47
21st 229 John Slater WCOC M45 70:02 +10:53
22nd 297 Heather Thomson ESOC W40 70:06 +10:57
23rd 391 Alistair Hindle ESOC M45 70:19 +11:10
24th 481 Rona Lindsay ESOC W21 71:28 +12:19
25th 684 Roisin Long UCDO W21 72:01 +12:52
26th 557 Mike Pedley EPOC M55 73:29 +14:20
27th 6 Neil Harvatt HALO M60 73:30 +14:21
28th 670 Chloe Potter BOK W20 73:42 +14:33
29th 667 Rupert Parkinson FVO M50 74:05 +14:56
30th 323 Peter Murphy DEE M40 74:12 +15:03
31st 694 Jamie Goddard FVO M14 74:47 +15:38
32nd 550 Rozy Shepherd INVOC W21 75:02 +15:53
33rd 692 Roger Goddard FVO M40 75:18 +16:09
34th 205 Petr Karvanek OK Jiskra Novy Bor M50 75:28 +16:19
35th= 359 Elen Norris NUFOC (Newcastle University) W20 75:30 +16:21
35th= 914 Helen Gardner CLYDE M21 75:30 +16:21
37th 368 Sarah McAdam RR W21 76:09 +17:00
38th 144 Ian Ditchfield MV M60 76:15 +17:06
n/c 823 Alex Luetchford EUOC M21 76:32  
39th= 313 Max Carcas INT M50 76:41 +17:32
39th= 55 Jack Baker   M21 76:41 +17:32
41st 65 Amanda Crawshaw SYO W45 76:42 +17:33
42nd 94 Vicky Bailey EBOR W21 76:43 +17:34
43rd 520 Jon Shepherd INVOC M50 76:48 +17:39
44th 478 Crawford Lindsay ESOC M60 77:41 +18:32
45th 228 Kate Charles WCOC W45 78:13 +19:04
46th 300 Ben Brown ESOC M18 79:04 +19:55
47th 591 Tyler Morrison ESOC M21 79:12 +20:03
48th 676 Richard Payne EPOC M65 79:31 +20:22
49th 147 James Crawford GO M60 79:44 +20:35
50th 536 Alan Irving WCOC M50 80:39 +21:30
51st 539 Peter McLuckie MOR M45 80:43 +21:34
52nd 513 Finlay Ross ESOC M50 81:09 +22:00
53rd 683 Bill Maxwell   M60 81:15 +22:06
54th 265 David Frame TAY M60 81:17 +22:08
55th 477 Alice Wilson CLYDE W16 81:37 +22:28
56th 340 Alastair Dunlop CLYDE M45 82:12 +23:03
57th 508 Walter Clark ESOC M40 82:13 +23:04
58th 163 David Wathey MDOC M50 82:32 +23:23
59th 37 Elin Martanova Slavia Liberec W20 82:52 +23:43
60th 242 Nick Campbell DEE M60 82:53 +23:44
61st 372 Bob Dredge WCH M65 83:31 +24:22
62nd 896 Don McKerrow SLOW M65 83:48 +24:39
63rd 306 Vicky Thornton MDOC W55 83:51 +24:42
64th 36 Lea Martanova Slavia Liberec W20 83:57 +24:48
65th 299 Keith Brown ESOC M55 84:00 +24:51
66th 63 Graham Capper LOC M60 84:15 +25:06
67th 311 Kirsty Campbell MAROC W18 84:25 +25:16
68th 208 Howard Leslie WCOC M55 84:31 +25:22
69th 272 Raymond Finlay FERMO M65 84:40 +25:31
70th 424 Jura MacMillan ECKO W18 84:46 +25:37
71st 495 Ian Teasdale WCOC M55 85:29 +26:20
72nd 137 Kristian Roberts WCH M21 85:58 +26:49
73rd 52 Ruth Vingerhagen ASKER SKIKLUBB W21 86:30 +27:21
74th 169 Laura Hindle MDOC W20 87:15 +28:06
75th 343 Elizabeth Gardner STAG W21 87:38 +28:29
76th 646 Simon Wallace   M45 89:05 +29:56
77th 85 Sal Chaffey DVO W50 89:50 +30:41
78th 146 Peter Brownsort ELO M55 90:11 +31:02
79th 9 Timothy May ESOC M55 92:37 +33:28
80th 680 Lorna Eades INT W50 93:31 +34:22
81st 487 Duncan Edmondson ELO M50 93:40 +34:31
82nd 72 Pete Younger ELO M60 93:41 +34:32
83rd 669 Iryna Bogachova AYROC W40 93:57 +34:48
84th 503 Lynne Thomas WCOC W45 94:20 +35:11
85th 910 James Jarvis INT M45 94:22 +35:13
86th 628 Rob Bailey CLOK M55 94:36 +35:27
87th 620 Robert Neil FVO M60 94:50 +35:41
88th 559 Sarah Pedley EPOC W18 94:51 +35:42
89th 62 Robert King AIRE M55 95:04 +35:55
90th 140 Kevin Holliday INVOC M50 95:08 +35:59
91st 514 Ian Rowland ELO M55 95:57 +36:48
92nd 668 Tim Harding ELO M55 98:14 +39:05
93rd 263 Doug Hall Rochester Orienteering Club (USA) M50 98:29 +39:20
94th 547 Peter Halling ESOC M65 98:41 +39:32
95th 395 Carla Kuckert GUOC W21 99:29 +40:20
96th 687 Tim Westmoreland ESOC M60 100:26 +41:17
97th 600 Janette Macleod BASOC W40 100:54 +41:45
98th 460 Alison Reynolds DEVON W50 101:39 +42:30
99th 354 Alice Rea NUFOC (Newcastle University) W21 103:26 +44:17
100th 347 Nick Dennis BOK M55 103:29 +44:20
101st 612 Elspeth Bleakley ESOC W35 104:41 +45:32
102nd 470 Beatrice Law BOK W20 104:42 +45:33
103rd 463 Paul Eaton WCOC M21 104:49 +45:40
104th 151 Michael McPhillips ESOC M45 105:19 +46:10
105th 392 Selwyn Wright LOC M60 105:40 +46:31
106th 619 Roger Scrutton ESOC M70 105:43 +46:34
107th 237 Michael Atkinson ELO M40 109:06 +49:57
108th 87 Kerstin Mitchell HOC W50 110:01 +50:52
109th 120 Denise Wright MAROC W50 110:20 +51:11
110th 30 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK M45 110:52 +51:43
111th 889 Steve Fellbaum MDOC M55 111:42 +52:33
112th 28 Mike Snell OD M60 119:42 +60:33
113th 96 Derek Kennedy SOLWAY M50 123:32 +64:23
114th 471 Florence Shekleton   W21 124:26 +65:17
115th 472 Tom Ford   M21 124:27 +65:18
116th 464 Hannah Goldswain PFO W20 126:26 +67:17
117th 678 Phil Headford BOF M55 130:41 +71:32
118th 97 Patrick Murphy BOC M60 137:14 +78:05
119th 141 Sarah Francis SN W50 138:10 +79:01
m6 206 Nick Hale MAROC M60 77:56  
m4-6 m8-9 m13-18 20 Helen Chiswell DVO W40 89:49  
m18 257 Jonathan Molloy FVO M50 111:08  
m18 407 Mark Kassyk ESOC M60 127:32  
m18-20 632 Niamh Jarvis GUOC W20 142:11  
m18-19 355 Emma Peters NUFOC (Newcastle University) W21 143:39  
m18 710 Duncan Leishman ELO M45 164:23  
m16 rtd 388 Emily Strathdee DUOC W21    
rtd 461 Joe Bleasdale DUOC M21    
rtd 389 Jason Klebes DUOC M21    
rtd 579 Liz Britton CLYDE W21