Results for Race 2 - Linn Park - 03-Dec-2017 - Provisional

...return to index

Course Results

Open Women

Results

2.475km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kirstin Maxwell RR W21 15:49  
2nd Carla Kuckert GUOC W21 24:17 +8:28
3rd Marta Szydlowska STAG W35 30:45 +14:56
4th Tara Green   W21 32:16 +16:27

Junior

Results

1.775km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alastair Mccartney CLYDE M14 9:57  
2nd Samuel Bartlett INT M12 10:54 +0:57
3rd Maja Robertson ESOC W12 11:49 +1:52
4th Jamie Lawlor ESOC M14 11:56 +1:59
5th Joseph Bartlett INT M16 12:16 +2:19
6th Ewan Mccartney CLYDE M12 12:45 +2:48
7th Leah Bartlett INT W14 12:54 +2:57
8th Michael Paterson CLYDE M14 13:27 +3:30
9th Joseph Lawlor ESOC M12 15:51 +5:54
10th Jamie Connor FVO M10 17:44 +7:47
11th Kirsten Robertson CLYDE W14 18:03 +8:06
12th Caitlin Paterson CLYDE W10 28:27 +18:30
m6-7 Megan Brown ESOC W10 31:45  

Open

Results

2.725km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chris Smithard FVO M21 13:47  
2nd Andrew Lindsay ESOC M21 15:19 +1:32
3rd Simon Gardner CLYDE M21 16:05 +2:18
4th Tom Nichol AYROC M20 17:32 +3:45
5th Arnis Saltums STAG M21 17:42 +3:55
6th Fredrik Nordvall Forsberg STAG M21 17:55 +4:08
7th Alan McMillan AYROC M21 23:11 +9:24

Social

Results

1.125km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rowan Lawlor ESOC M10 12:25  
2nd Thomas O'Donoghue STAG M10 13:03 +0:38
3rd Eilidh Connor FVO W10 13:25 +1:00
4th Calum Robertson ESOC M10 17:29 +5:04

Super Veteran Men

Results

2.4km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Donald Petrie CLYDE M60 14:58  
2nd Gary Longhurst FVO M55 15:44 +0:46
3rd Robin Orr CLYDE M55 15:55 +0:57
4th Robert Cherry   M60 16:35 +1:37
5th Keith Brown ESOC M55 16:58 +2:00
6th Michael Stewart ESOC M55 18:18 +3:20
7th Ian Davidson CLYDE M60 18:56 +3:58
8th Charles Woodward AYROC M60 19:01 +4:03
9th Robert Neil FVO M60 19:47 +4:49
10th Crawford Lindsay ESOC M60 20:40 +5:42
11th David Robertson ESOC M55 23:22 +8:24
12th John Topping CLYDE M60 25:29 +10:31
13th Andrew Heald STAG M60 25:37 +10:39
14th David Nichol AYROC M55 26:50 +11:52

Super Veteran Women

Results

1.85km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Amelia Petrie CLYDE W60 16:22  
2nd Maggie Scrugham ESOC W55 17:51 +1:29
3rd Fiona Hendrie FVO W55 18:00 +1:38
4th Sally Lindsay ESOC W60 19:40 +3:18
5th Patricia Woodward AYROC W60 20:38 +4:16
6th Kate Thomas CLYDE W55 21:57 +5:35
7th Sheelagh Nichol AYROC W60 22:06 +5:44
8th Nicola Gardner FVO W60 23:38 +7:16
9th Liz Orr CLYDE W55 23:53 +7:31
10th Valerie Belton CLYDE W60 31:56 +15:34

Ultra Veteran Men

Results

2.025km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Phil Smithard KFO M70 16:42  
2nd Dougie Condy   M65 18:18 +1:36
3rd Alastair Lessells ESOC M70 18:43 +2:01
4th Robin Strain ELO M65 19:07 +2:25
5th Leslie Dalgleish ESOC M65 19:16 +2:34
6th Ian Pyrah ESOC M70 19:19 +2:37
7th Bill Stevenson ESOC M65 19:41 +2:59
8th Pat Squire INT M70 22:13 +5:31
9th Robert Findlay ESOC M65 24:19 +7:37
10th Ian Hendrie FVO M65 28:59 +12:17

Ultra Veteran Women

Results

1.55km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sheila Strain ELO W65 14:21  
2nd Anne Stevenson ESOC W65 16:23 +2:02
3rd Eleanor Pyrah ESOC W70 16:51 +2:30
4th Margaret Dalgleish ESOC W65 17:10 +2:49
5th Fiona Findlay ESOC W65 17:46 +3:25
6th Kathleen Lessells ESOC W65 19:55 +5:34
7th Fran Humphrey ESOC W65 23:01 +8:40

Veteran Men

Results

2.525km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Patrick Walder CLYDE M45 15:18  
2nd Dave Robertson CLYDE M50 15:28 +0:10
3rd Alex Kemp CLYDE M40 16:22 +1:04
4th Alastair Dunlop CLYDE M40 16:44 +1:26
5th Kenneth Milton CLYDE M45 16:57 +1:39
6th Stephen Wilson CLYDE M50 17:28 +2:10
7th John McKendrick STAG M45 17:35 +2:17
8th Brad Connor FVO M45 17:48 +2:30
9th Pat Bartlett INT M50 18:22 +3:04
10th Andy Paterson CLYDE M50 20:58 +5:40
11th Tim Harding ELO M50 23:12 +7:54
12th Terry Johnstone ESOC M50 28:29 +13:11
13th Stuart Mccartney CLYDE M50 31:47 +16:29
m4 Colin Brash   M50 33:04  

Veteran Women

Results

2.175km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alison Cunningham ESOC W50 16:40  
2nd Louise Longhurst FVO W50 18:59 +2:19
3rd Beccy Osborn FVO W45 19:35 +2:55
4th Rachel Wilson CLYDE W50 21:23 +4:43
5th Leonne Hutchinson ESOC W45 21:42 +5:02
6th Judith Bell ESOC W45 22:07 +5:27
7th Melanie Cushing CLYDE W40 23:20 +6:40
8th Sally Mccartney CLYDE W50 29:09 +12:29
rtd Joanna Schreiber   W50