Results for Race 1 - Cathkin Braes CP - 03-Dec-2017 - Provisional

...return to index

Course Results

Open Women

Results

1.95km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kirstin Maxwell RR W21 16:44  
2nd Tara Green   W21 26:24 +9:40
3rd Carla Kuckert GUOC W21 28:04 +11:20
4th Elizabeth Gardner STAG W21 29:46 +13:02
5th Marta Szydlowska STAG W35 33:47 +17:03

Junior

Results

1.325km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alastair Mccartney CLYDE M14 8:20  
2nd Ewan Mccartney CLYDE M12 10:13 +1:53
3rd Joseph Bartlett INT M16 10:38 +2:18
4th Maja Robertson ESOC W12 11:06 +2:46
5th Michael Paterson CLYDE M14 12:04 +3:44
6th Samuel Bartlett INT M12 12:10 +3:50
7th Leah Bartlett INT W14 12:20 +4:00
8th Joseph Lawlor ESOC M12 13:38 +5:18
9th Jamie Lawlor ESOC M14 13:55 +5:35
10th Megan Brown ESOC W10 15:29 +7:09
11th Kirsten Robertson CLYDE W14 17:43 +9:23
12th Jamie Connor FVO M10 17:51 +9:31
13th Caitlin Paterson CLYDE W10 19:33 +11:13

Open

Results

2.625km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chris Smithard FVO M21 16:14  
2nd Andrew Lindsay ESOC M21 17:11 +0:57
3rd Simon Gardner CLYDE M21 17:28 +1:14
4th Arnis Saltums STAG M21 21:15 +5:01
5th Fredrik Nordvall Forsberg STAG M21 21:38 +5:24
6th Tom Nichol AYROC M20 21:53 +5:39
7th Alan McMillan AYROC M21 28:16 +12:02

Social

Results

1.05km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Thomas O'Donoghue STAG M10 12:23  
2nd Eilidh Connor FVO W10 12:37 +0:14
3rd Calum Robertson ESOC M10 13:44 +1:21
4th Rowan Lawlor ESOC M10 27:02 +14:39

Super Veteran Men

Results

1.9km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Donald Petrie CLYDE M60 14:53  
2nd Robin Orr CLYDE M55 15:15 +0:22
3rd Michael Stewart ESOC M55 17:08 +2:15
4th Ian Davidson CLYDE M60 17:24 +2:31
5th Robert Cherry   M60 18:27 +3:34
6th Robert Neil FVO M60 18:52 +3:59
7th Charles Woodward AYROC M60 19:28 +4:35
8th Crawford Lindsay ESOC M60 20:35 +5:42
9th David Robertson ESOC M55 24:41 +9:48
10th John Topping CLYDE M60 25:26 +10:33
11th Andrew Heald STAG M60 26:22 +11:29
12th David Nichol AYROC M55 27:11 +12:18
w7 Keith Brown ESOC M55 18:45  
w5 Gary Longhurst FVO M55 27:23  

Super Veteran Women

Results

1.575km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Fiona Hendrie FVO W55 15:21  
2nd Amelia Petrie CLYDE W60 17:44 +2:23
3rd Sheelagh Nichol AYROC W60 18:32 +3:11
4th Sally Lindsay ESOC W60 18:51 +3:30
5th Maggie Scrugham ESOC W55 20:57 +5:36
6th Valerie Belton CLYDE W60 21:27 +6:06
7th Nicola Gardner FVO W60 22:24 +7:03
8th Kate Thomas CLYDE W55 25:42 +10:21
9th Patricia Woodward AYROC W60 26:03 +10:42
10th Liz Orr CLYDE W55 33:47 +18:26

Ultra Veteran Men

Results

1.55km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Phil Smithard KFO M70 13:50  
2nd Robin Strain ELO M65 14:18 +0:28
3rd Leslie Dalgleish ESOC M65 15:09 +1:19
4th Dougie Condy   M65 16:33 +2:43
5th Alastair Lessells ESOC M70 17:12 +3:22
6th Pat Squire INT M70 17:57 +4:07
7th Ian Pyrah ESOC M70 18:47 +4:57
8th Robert Findlay ESOC M65 24:01 +10:11
9th Ian Hendrie FVO M65 24:13 +10:23
10th Bill Stevenson ESOC M65 31:16 +17:26

Ultra Veteran Women

Results

1.5km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Margaret Dalgleish ESOC W65 17:25  
2nd Sheila Strain ELO W65 19:06 +1:41
3rd Eleanor Pyrah ESOC W70 21:19 +3:54
4th Kathleen Lessells ESOC W65 23:02 +5:37
5th Fiona Findlay ESOC W65 24:33 +7:08
6th Anne Stevenson ESOC W65 26:15 +8:50
7th Fran Humphrey ESOC W65 31:22 +13:57

Veteran Men

Results

2.35km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alastair Dunlop CLYDE M40 17:57  
2nd Patrick Walder CLYDE M45 17:59 +0:02
3rd Kenneth Milton CLYDE M45 18:41 +0:44
4th Brad Connor FVO M45 18:45 +0:48
5th John McKendrick STAG M45 19:15 +1:18
6th Alex Kemp CLYDE M40 19:22 +1:25
7th Pat Bartlett INT M50 20:09 +2:12
8th Stephen Wilson CLYDE M50 20:43 +2:46
9th Dave Robertson CLYDE M50 20:45 +2:48
10th Colin Brash   M50 24:42 +6:45
11th Andy Paterson CLYDE M50 25:58 +8:01
12th Tim Harding ELO M50 28:52 +10:55
w8 Terry Johnstone ESOC M50 24:39  
mF Stuart Mccartney CLYDE M50    

Veteran Women

Results

1.725km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alison Cunningham ESOC W50 17:20  
2nd Louise Longhurst FVO W50 17:47 +0:27
3rd Beccy Osborn FVO W45 17:59 +0:39
4th Leonne Hutchinson ESOC W45 18:45 +1:25
5th Rachel Wilson CLYDE W50 20:18 +2:58
6th Melanie Cushing CLYDE W40 22:39 +5:19
7th Judith Bell ESOC W45 26:32 +9:12
8th Sally Mccartney CLYDE W50 27:37 +10:17
9th Joanna Schreiber   W50 51:38 +34:18