...return to index

Open Women

Splits

4.25km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kirstin Maxwell RR W21 25:42
2nd Lindsay Robertson CLYDE W18 25:58
3rd Emma Wilson CLYDE W18 27:34
4th Abi Longhurst FVO W21 28:09
5th Ida Hjorth STAG W21 35:21
6th Laura Hendrie FVO W21 38:50

Juniors

Splits

2.325km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joseph Bartlett INT M16 12:56
2nd Pippa Carcas INT W14 14:49
3rd Rachel Brown ESOC W14 15:05
4th Alice Wilson CLYDE W14 15:22
5th Maja Robertson ESOC W10 17:51
6th Jamie Lawlor ESOC M14 19:03
7th Jamie Goddard FVO M12 20:57
8th Leah Bartlett INT W14 21:31
9th Sam Bartlett INT M12 22:47
10th Michael Paterson CLYDE M12 23:37
11th Kirsten Robertson CLYDE W12 24:36
12th Megan Brown ESOC W10 27:07
13th Calum Robertson ESOC M10 32:19
m6-7 Joseph Lawlor ESOC M12 49:32

Open

Splits

4.85km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Wilson EUOC M20 25:49
2nd Arnis Saltums STAG M21 25:59
3rd Tom Nichol AYROC M18 28:51
4th Rory Matheson STAG M21 33:29
5th Simon Beckett STAG M21 38:54
6th Peter McMaster STAG M35 43:24

Social

Splits

1.825km 25m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rowan Lawlor ESOC M10 22:56
2nd Jamie Connor FVO M10 23:00
3rd Senan Lawlor ESOC M10 23:25
4th Eilidh Connor FVO W10 27:39

Super Veteran Men

Splits

3.55km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Maxwell RR M55 21:40
2nd Gary Longhurst FVO M55 22:50
3rd Robin Orr CLYDE M55 23:48
4th Bob Cherry AYROC M55 24:54
5th Ian Davidson CLYDE M55 27:13
6th Robert Neil FVO M55 31:19
7th Keith Roberts MAROC M55 32:25
8th John Topping CLYDE M60 38:34
9th Brian Miller ESOC M60 47:34
m8 m10-11 Ian Hendrie FVO M60 34:02
m4 Charlie Woodward AYROC M60 35:07

Super Veteran Women

Splits

2.575km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lindsey Knox RR W55 20:06
2nd Catherine Rooney RR W55 21:46
3rd Tricia Woodward AYROC W55 22:09
4th Fiona Hendrie FVO W55 22:18
5th Margaret Dalgleish ESOC W60 22:41
6th Amelia Petrie CLYDE W60 22:52
7th Val Belton CLYDE W60 23:55
8th Liz Orr CLYDE W55 26:09
9th Fiona Johnston RR W55 27:23
10th Sheelagh Nichol AYROC W55 28:15

Ultra Veteran Men

Splits

3.3km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Phil Smithard KFO M65 25:51
2nd Robin Strain ELO M65 29:20
3rd Pat Squire INT M65 29:39
4th Alastair Lessells ESOC M65 29:48
5th Les Dalgleish ESOC M65 31:49
6th Jim Clark ESOC M80 43:30
7th Bill Stevenson ESOC M65 47:44
8th Robert Findlay ESOC M65 57:21

Ultra Veteran Women

Splits

2.425km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sheila Strain ELO W65 22:57
2nd Anne Stevenson ESOC W65 25:23
3rd Anne Thom ESOC W65 26:00
4th Janet Clark ESOC W75 27:36
5th Eleanor Pyrah ESOC W70 27:41
6th Fiona Findlay ESOC W65 27:51

Veteran Men

Splits

4.275km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Goddard FVO M40 23:34
2nd Patrick Walder CLYDE M45 24:37
3rd Martin Ward SYO M45 25:00
4th Dave Robertson CLYDE M50 25:37
5th Brad Connor FVO M45 27:49
6th Pat Bartlett INT M45 28:37
7th Steve Wilson CLYDE M50 28:48
8th Alastair Dunlop CLYDE M40 29:17
9th John McKendrick STAG M45 29:22
10th Max Carcas INT M45 29:57
11th Trevor Hoey FVO M50 32:53
12th Andy Paterson CLYDE M45 33:35
13th John Robertson STAG M50 34:27
14th Phil Marsland SLOW M45 37:49
15th Tim Harding ELO M50 40:02
16th Andrew Macpherson CLYDE M45 41:02
17th Klaas Wynne STAG M50 43:07
18th Jim O'Donoghue STAG M45 49:25
19th Paul Lawlor ESOC M50 54:15
m9-16 David Nichol AYROC M55 60:14

Veteran Women

Splits

3.075km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alison Cunningham ESOC W50 26:01
2nd Beccy Osborn FVO W40 27:17
3rd Louise Longhurst FVO W50 27:26
4th Rachel Wilson CLYDE W50 29:27
5th Hanne Robertson ESOC W45 35:48
6th Carol Burnapp ECKO W45 37:20
7th Su Twissell INT W45 54:46
m7-8 m11 Lesley Ward SYO W45 28:32