...return to index

Open Women

Splits

2.25km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kirstin Maxwell RR W21 11:51
2nd Lindsay Robertson CLYDE W18 12:52
3rd Emma Wilson CLYDE W18 13:12
4th Abi Longhurst FVO W21 13:13
5th Ida Hjorth STAG W21 16:32
6th Laura Hendrie FVO W21 17:07

Juniors

Splits

1.4km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Pippa Carcas INT W14 8:17
2nd Joseph Bartlett INT M16 8:32
3rd Alice Wilson CLYDE W14 8:39
4th Rachel Brown ESOC W14 8:46
5th Jamie Goddard FVO M12 9:32
6th Michael Paterson CLYDE M12 9:46
7th Leah Bartlett INT W14 9:53
8th Maja Robertson ESOC W10 11:56
9th Sam Bartlett INT M12 12:10
10th Joseph Lawlor ESOC M12 12:24
11th Jamie Lawlor ESOC M14 13:52
12th Megan Brown ESOC W10 14:30
13th Kirsten Robertson CLYDE W12 15:44
14th Calum Robertson ESOC M10 16:07

Open

Splits

2.875km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Wilson EUOC M20 13:02
2nd Arnis Saltums STAG M21 14:12
3rd Simon Beckett STAG M21 14:58
4th Rory Matheson STAG M21 15:15
5th Tom Nichol AYROC M18 15:44
6th Peter McMaster STAG M35 17:54

Social

Splits

1.15km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eilidh Connor FVO W10 12:11
2nd Jamie Connor FVO M10 12:47
3rd Rowan Lawlor ESOC M10 15:31
4th Senan Lawlor ESOC M10 16:42
5th Ruaraidh Macpherson CLYDE M10 34:36

Super Veteran Men

Splits

1.95km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Maxwell RR M55 10:29
2nd Gary Longhurst FVO M55 11:29
3rd Robin Orr CLYDE M55 11:41
4th Bob Cherry AYROC M55 12:14
5th Keith Roberts MAROC M55 13:13
6th Ian Davidson CLYDE M55 13:28
7th Robert Neil FVO M55 13:38
8th Charlie Woodward AYROC M60 15:07
9th John Topping CLYDE M60 16:22
10th Ian Hendrie FVO M60 23:44
m9 Brian Miller ESOC M60 17:33

Super Veteran Women

Splits

1.475km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Amelia Petrie CLYDE W60 10:58
2nd Catherine Rooney RR W55 11:28
3rd Lindsey Knox RR W55 11:51
4th Fiona Hendrie FVO W55 11:52
5th Margaret Dalgleish ESOC W60 11:55
6th Liz Orr CLYDE W55 13:13
7th Tricia Woodward AYROC W55 13:31
8th Fiona Johnston RR W55 13:42
9th Val Belton CLYDE W60 13:45
10th Sheelagh Nichol AYROC W55 13:50

Ultra Veteran Men

Splits

1.65km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Phil Smithard KFO M65 11:02
2nd Robin Strain ELO M65 12:04
3rd Les Dalgleish ESOC M65 12:06
4th Alastair Lessells ESOC M65 12:15
5th Pat Squire INT M65 13:04
6th Bill Stevenson ESOC M65 13:36
7th Robert Findlay ESOC M65 14:29
8th Jim Clark ESOC M80 17:38

Ultra Veteran Women

Splits

1.35km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sheila Strain ELO W65 10:34
2nd Eleanor Pyrah ESOC W70 11:19
3rd Anne Thom ESOC W65 13:27
4th Janet Clark ESOC W75 13:29
5th Fiona Findlay ESOC W65 15:08
6th Anne Stevenson ESOC W65 16:13

Veteran Men

Splits

2.35km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Goddard FVO M40 11:15
2nd Martin Ward SYO M45 11:26
3rd Dave Robertson CLYDE M50 11:41
4th Patrick Walder CLYDE M45 11:56
5th John McKendrick STAG M45 12:34
6th Brad Connor FVO M45 13:18
7th Steve Wilson CLYDE M50 13:29
8th Alastair Dunlop CLYDE M40 13:48
9th Pat Bartlett INT M45 14:05
10th Trevor Hoey FVO M50 14:52
11th Max Carcas INT M45 15:47
12th Andy Paterson CLYDE M45 15:50
13th John Robertson STAG M50 16:13
14th Klaas Wynne STAG M50 16:55
15th Andrew Macpherson CLYDE M45 17:01
16th Tim Harding ELO M50 17:12
17th Phil Marsland SLOW M45 19:24
18th Paul Lawlor ESOC M50 19:56
19th David Nichol AYROC M55 21:40
20th Jim O'Donoghue STAG M45 22:55

Veteran Women

Splits

1.85km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alison Cunningham ESOC W50 12:45
2nd Beccy Osborn FVO W40 13:39
3rd Rachel Wilson CLYDE W50 14:44
4th Louise Longhurst FVO W50 15:52
5th Hanne Robertson ESOC W45 16:06
6th Carol Burnapp ECKO W45 18:20
7th Lesley Ward SYO W45 18:45
8th Su Twissell INT W45 18:49
w1 m3-9 Dawn Goddard FVO W45 11:07
w1 Eileen Maxwell RR W50 14:41