...return to index

Open Women

Splits

1.6km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Emma Wilson CLYDE W18 11:28
2nd Kirstin Maxwell RR W21 11:42
3rd Abi Longhurst FVO W21 12:15
4th Lindsay Robertson CLYDE W18 12:46
5th Ida Hjorth STAG W21 13:55
6th Laura Hendrie FVO W21 15:11

Juniors

Splits

1.375km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rachel Brown ESOC W14 9:37
2nd Pippa Carcas INT W14 9:53
3rd Alice Wilson CLYDE W14 9:59
4th Jamie Goddard FVO M12 11:19
5th Joseph Bartlett INT M16 11:32
6th Sam Bartlett INT M12 13:06
7th Michael Paterson CLYDE M12 15:00
8th Leah Bartlett INT W14 16:54
9th Kirsten Robertson CLYDE W12 17:10
10th Megan Brown ESOC W10 18:25
11th Joseph Lawlor ESOC M12 19:51
12th Jamie Lawlor ESOC M14 19:57
13th Calum Robertson ESOC M10 24:03
14th Maja Robertson ESOC W10 31:27

Open

Splits

1.725km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Wilson EUOC M20 9:38
2nd Arnis Saltums STAG M21 9:44
3rd Rory Matheson STAG M21 11:47
4th Tom Nichol AYROC M18 12:38
5th Simon Beckett STAG M21 15:39
6th Peter McMaster STAG M35 19:00

Social

Splits

1.1km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eilidh Connor FVO W10 17:17
2nd Jamie Connor FVO M10 17:22
3rd Rowan Lawlor ESOC M10 18:58
4th Senan Lawlor ESOC M10 19:59
5th Ruaraidh Macpherson CLYDE M10 25:35

Super Veteran Men

Splits

1.3km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Maxwell RR M55 7:55
2nd Robin Orr CLYDE M55 8:41
3rd Bob Cherry AYROC M55 10:24
4th Blair Young TINTO M55 11:01
5th Ian Davidson CLYDE M55 11:42
6th Keith Roberts MAROC M55 12:05
7th Charlie Woodward AYROC M60 12:45
8th Gary Longhurst FVO M55 12:53
9th Robert Neil FVO M55 13:00
10th John Topping CLYDE M60 14:51
11th Ian Hendrie FVO M60 17:58
12th Brian Miller ESOC M60 22:28

Super Veteran Women

Splits

1.2km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Amelia Petrie CLYDE W60 11:25
2nd Margaret Dalgleish ESOC W60 12:41
3rd Lindsey Knox RR W55 13:21
4th Fiona Hendrie FVO W55 13:40
5th Catherine Rooney RR W55 15:46
6th Fiona Johnston RR W55 16:05
7th Liz Orr CLYDE W55 16:15
8th Sheelagh Nichol AYROC W55 17:58
9th Val Belton CLYDE W60 18:26
10th Tricia Woodward AYROC W55 19:30

Ultra Veteran Men

Splits

1.2km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Robin Strain ELO M65 11:27
2nd Phil Smithard KFO M65 11:33
3rd Les Dalgleish ESOC M65 13:02
4th Bill Stevenson ESOC M65 13:14
5th Alastair Lessells ESOC M65 14:06
6th Pat Squire INT M65 14:58
7th Robert Findlay ESOC M65 15:20
8th Ian Pyrah ESOC M70 17:40
9th Jim Clark ESOC M80 18:21

Ultra Veteran Women

Splits

1.2km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st= Eleanor Pyrah ESOC W70 18:41
1st= Fiona Findlay ESOC W65 18:41
3rd Anne Stevenson ESOC W65 19:09
4th Sheila Strain ELO W65 19:54
5th Anne Thom ESOC W65 21:59
6th Janet Clark ESOC W75 23:13

Veteran Men

Splits

1.625km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Patrick Walder CLYDE M45 9:33
2nd Roger Goddard FVO M40 9:42
3rd Martin Ward SYO M45 10:27
4th Steve Wilson CLYDE M50 11:34
5th John McKendrick STAG M45 11:36
6th Pat Bartlett INT M45 12:03
7th Brad Connor FVO M45 12:34
8th Trevor Hoey FVO M50 12:38
9th Alastair Dunlop CLYDE M40 13:03
10th Andy Paterson CLYDE M45 13:59
11th Phil Marsland SLOW M45 15:28
12th John Robertson STAG M50 16:50
13th Jim O'Donoghue STAG M45 17:05
14th Max Carcas INT M45 17:34
15th Tim Harding ELO M50 17:50
16th Andrew Macpherson CLYDE M45 20:05
17th David Nichol AYROC M55 21:46
18th Paul Lawlor ESOC M50 23:03
m8 Dave Robertson CLYDE M50 10:53
m4 Klaas Wynne STAG M50 29:16

Veteran Women

Splits

1.225km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Louise Longhurst FVO W50 11:02
2nd Rachel Wilson CLYDE W50 12:16
3rd Eileen Maxwell RR W50 12:31
4th Beccy Osborn FVO W40 13:03
5th Alison Cunningham ESOC W50 14:29
6th Carol Burnapp ECKO W45 17:31
7th Dawn Goddard FVO W45 18:15
8th Lesley Ward SYO W45 19:09
9th Su Twissell INT W45 29:10
10th Hanne Robertson ESOC W45 34:16