...return to index

Course A

Splits

4.2km 150m

Pos Name Club Age Class Time
1st Douglas Tullie RR M21 32:12
2nd Cillin Corbett CORK O M21 34:41
3rd Oleg Cheplin INT M21 36:21
4th Alasdair McLeod CLYDE M21 37:38
5th Jonathan Musgrave MAROC M50 39:04
6th Johannes Felter BASOC M35 39:49
7th Simon Gardner CLYDE M21 41:39
8th Donald McCarthy BASOC M40 45:51
9th Rebecca Harding SROC W21 47:20
10th Alastair Dunlop CLYDE M40 47:56
11th Kirsten Strain AROS W21 51:52
12th Jon Cross FVO M45 52:48
13th Sarah Dunn MAROC W45 53:31
14th Edmund Rooney RR M55 56:56
15th Steve Bunn INVOC M45 57:40
16th Tim Sowood INVOC M70 64:32
17th Sheila Strain ELO W65 82:23
m16 Andrew McMurtrie MAROC M45 49:32

Course B

Splits

2.4km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jason Inman FVO M45 23:36
2nd Brian Corbett CORK O M55 28:02
3rd Sarah Tullie RR W21 32:41
4th Michael Stewart ESOC M55 33:04
5th Alasdair Raynor INVOC M16 34:42
6th Jo Buckley EPOC W40 34:59
7th Iain Shepherd INVOC M50 35:28
8th Cath Bunn INVOC W35 35:32
9th Finlay Raynor INVOC M12 36:05
10th Katrina McGougan BASOC W16 36:29
n/c Colin Matheson MOR M60 36:46
11th Alan Halliday MOR M60 36:55
12th Steve Clayton FVO M50 38:20
13th Elizabeth Clayton FVO W50 38:50
14th Davie Frame TAY M55 41:01
15th Rachel Kirkland INT W45 41:46
16th Elizabeth Loffill STAG W21 41:58
17th Jeremy Hill TVOC M60 42:29
18th Caroline Marwick INVOC W21 42:41
19th Ewan Musgrave MAROC M12 43:10
20th Les Dalgleish ESOC M65 43:57
21st Peter McMaster STAG M35 44:03
22nd Margaret Dalgleish ESOC W60 45:45
23rd Jane Pottie BASOC W21 45:47
24th Elizabeth Deane CORK O W55 46:04
25th David Rose SELOC M65 46:54
26th Alison Matheson INVOC W45 47:36
27th Gerry Thomson STAG M60 47:47
28th Roger Scrutton ESOC M65 47:53
29th Catherine Rooney RR W55 49:09
30th Rona Yard ECKO W45 49:45
31st Robin Strain ELO M65 50:07
32nd Marsela McLeod INVOC W50 50:27
33rd Elizabeth Furness MOR W60 57:07
34th David Fenwick WCOC M70 57:34
35th Angela Dixon TAY W50 58:44
36th Elaine Gillies TAY W50 60:00
37th Mark Kassyk ESOC M55 60:44
38th Anne Thom ESOC W65 68:32
39th Paul Gregson OD M35 71:48
m14 Mark Wood ESOC M45 34:41
m7-16 Jim Lawrence SOLWAY M70 40:03
w3 m6-10 m13-16 Marie claire Shankland FVO W45 44:17
m14 Donald Grassie MOR M60 48:32

Course C

Splits

1.5km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Liahm Yard ECKO M12 26:44
2nd Kate McLuckie MOR W10 28:29
3rd Katie Hill TVOC W55 28:33
4th Joe + Kelvin     30:27
5th Oscar Bunn INVOC M10 31:15
6th Katie Buckley     32:57
7th Hugo Bunn INVOC M10 34:09
8th Bethan Buckley     34:23
9th Stephenson family     35:15
10th Seamus Matheson     42:59
11th Innis Matheson   M6 44:20
12th Lachlan Matheson   M8 44:38
13th Finlay McLuckie MOR M10 44:57
14th Terry O'Brien STAG M55 45:24
15th Jim McCormack STAG M55 45:37
16th Findlay McKay MOR M10 46:50
17th Eva Wiseman MOR W12 49:37
18th Turner family     55:45
19th Jill + Sandra     69:14
20th Mackintosh family     69:48
m3-11 Inis Cheplin INT M10 46:08
m11 John + Gayle Morison     48:42