Position Name Club Age Class Time
1st Jason Inman FVO M45 -----
2nd Johannes Felter BASOC M21 0:28
3rd= Tim Gomersall GRAMP M21 0:30
3rd= Andrew Lindsay EUOC M21 0:30
5th Mark Johnston FVO M40 0:31
6th Mark Nixon FVO M21 0:32
7th= Jonathan Musgrave MAROC M50 0:33
7th= Jamie Stevenson FVO M21 0:33
7th= Callum Hunter ECKO M16 0:33
7th= Daniel Stansfield FVO M18 0:33
7th= Joshua Dudley MAROC M20 0:33
12th Alex Carcas INT M18 0:34
13th= Kenneth Milton CLYDE M45 0:35
13th= James Tullie BASOC M21 0:35
13th= William Rigg EUOC M20 0:35
13th= Simon Gardner GUOC M21 0:35
13th= Andrew Barr MOR M18 0:35
13th= Tom Lines ECKO M16 0:35
19th Callum White INVOC M18 0:36
20th= Andrew Campbell MOR M45 0:37
20th= Ross McLennan FVO M35 0:37
20th= Robin Skinner MAROC M50 0:37
20th= Steve Feltbower FVO M35 0:37
20th= Mark Purkis EUOC M20 0:37
20th= Alasdair McLeod CLYDE M21 0:37
26th= Patrick Walder CLYDE M45 0:38
26th= Andrew McMurtrie MAROC M45 0:38
26th= Will Hensman FVO M35 0:38
26th= Thomas Wilson CLYDE M18 0:38
26th= Roger Goddard FVO M40 0:38
26th= Samuel Galloway INT M18 0:38
26th= Graeme Ross INT M40 0:38
26th= Ian Maxwell RR M55 0:38
26th= Doug Flint FVO M50 0:38
35th= Faisal Khursheed RR M16 0:39
35th= Joanna Shepherd EUOC W21 0:39
37th= Colin Salisbury INVOC M50 0:40
37th= Edmund Rooney RR M50 0:40
39th= Hazel Dean FVO W50 0:41
39th= Graeme Ackland INT M50 0:41
39th= Grace Molloy FVO W16 0:41
39th= Keith Brown ESOC M50 0:41
39th= Claire Ward ESOC W35 0:41
39th= Robert Kravcos CLYDE M21 0:41
39th= Adéla Jakobová CLYDE W21 0:41
39th= Dave Robertson CLYDE M50 0:41
39th= Alexander Chepelin GRAMP M18 0:41
48th= Rupert Parkinson FVO M45 0:42
48th= Paul Hammond FVO M35 0:42
48th= John Tullie RR M55 0:42
48th= Jari Pekkarinen KFO M45 0:42
48th= Rowan White INVOC M16 0:42
53rd= Grahame Nicoll TAY M55 0:43
53rd= Fraser Purves FVO M45 0:43
53rd= Joseph Wright MAROC M16 0:43
53rd= Roanne Lilley ECKO W16 0:43
53rd= Sarah Dunn MAROC W45 0:43
58th= Jake Chapman MAROC M16 0:44
58th= Richard Purkis EUOC M21 0:44
58th= Robert Hickling GRAMP M60 0:44
58th= Martin Dean FVO M55 0:44
58th= Lindsay Robertson CLYDE W16 0:44
58th= Alex Campbell BASOC M55 0:44
58th= Robin Galloway INT M45 0:44
65th= Elena Heger RR W16 0:45
65th= Barry Veitch RR M40 0:45
65th= Alistair Walker MAROC M18 0:45
65th= Erik Melen Motala Aif OL M21 0:45
65th= Charlotte Watson EUOC W21 0:45
65th= Jessica Tullie BASOC W21 0:45
65th= Rona Lindsay EUOC W21 0:45
65th= David Eades INT M45 0:45
73rd= Jack Poole ELO M18 0:46
73rd= Fiona Berrow FVO W21 0:46
73rd= Isla Simmons EUOC W21 0:46
73rd= James Ackland INT M16 0:46
73rd= Donald Petrie CLYDE M55 0:46
73rd= Clement Claret EUOC M21 0:46
73rd= Rebecca Harding ESOC W21 0:46
73rd= Jon Hollingdale MOR M50 0:46
73rd= Steve Wilson CLYDE M50 0:46
73rd= Ross Lilley ECKO M45 0:46
73rd= Crawford Lindsay ESOC M60 0:46
84th= Emma Wilson CLYDE W16 0:47
84th= Kathryn Barr MOR W16 0:47
84th= Stephanie Provan MAROC W35 0:47
84th= Ali Robertson GRAMP M35 0:47
84th= Eddie Harwood MOR M60 0:47
84th= Clare Stansfield FVO W16 0:47
84th= Benjamin Parkinson FVO M16 0:47
84th= Iain Hope INVOC M50 0:47
92nd= Bryony Harding EUOC W21 0:48
92nd= Susan Blackwood INVOC W45 0:48
94th= Mirjam Allik CLYDE W21 0:49
94th= Jennifer Ricketts MAROC W18 0:49
94th= Matthew Halliday MOR M21 0:49
94th= Jane Halliday MOR W55 0:49
94th= Briony Kincaid EUOC W20 0:49
99th= Arnis Saltums CLYDE M21 0:50
99th= Ben Stansfield FVO M45 0:50
99th= Alastair Dunlop CLYDE M40 0:50
102nd= Andy Tivendale MAROC M65 0:51
102nd= Sam Gomersall GRAMP M50 0:51
102nd= Laura Nicoll TAY W16 0:51
102nd= James Purves RR M55 0:51
102nd= Katrina McLeod EUOC W21 0:51
102nd= Katie Skinner MAROC W16 0:51
102nd= James Martin ESOC M45 0:51
109th= Mark Wood ESOC M45 0:52
109th= Beth Hanson EUOC W20 0:52
109th= Tim Sands BASOC M65 0:52
109th= Abigail Mason MAROC W16 0:52
109th= David Weir MOR M55 0:52
109th= Bronwyn Matthews EUOC W20 0:52
115th= David Allison STAG M50 0:53
115th= Alistair Duguid TAY M40 0:53
117th= Maggie Scrugham ESOC W55 0:54
117th= Iain McLeod GRAMP M55 0:54
117th= Amjad Khursheed RR M55 0:54
117th= Mary Ross INT W40 0:54
117th= Sarah Jones EUOC W20 0:54
117th= Roger Garnett ESOC M60 0:54
117th= Pat Bartlett INT M45 0:54
117th= Bob Cherry AYROC M55 0:54
125th= Amelia Petrie CLYDE W55 0:55
125th= Jack Henderson EUOC M21 0:55
125th= Liz Godfree DVO W65 0:55
125th= Keith Roberts MAROC M55 0:55
125th= Steve Smirthwaite MOR M55 0:55
130th= Rachel Rayne EUOC W21 0:56
130th= Lesley Gomersall GRAMP W50 0:56
130th= Jonathan Ellis ESOC M35 0:56
130th= Megan Ricketts MAROC W16 0:56
130th= Rupert Hornby MOR M50 0:56
130th= Grant Carstairs TAY M60 0:56
136th= Susannah Macmillan ECKO W45 0:57
136th= Martin Wilson BKO M65 0:57
136th= Lindsey Knox RR W55 0:57
136th= Robert Daly GRAMP M55 0:57
136th= Neil Hope INVOC M18 0:57
136th= Andy Lewsley BL M60 0:57
136th= John Anderson ECKO M50 0:57
143rd= Ian Davidson CLYDE M55 0:58
143rd= Catherine Rooney RR W55 0:58
143rd= Phil Smithard KFO M65 0:58
143rd= Trevor Ricketts MAROC M55 0:58
147th= Beccy Osborn FVO W40 0:59
147th= Rosie Getliff MAROC W18 0:59
147th= Jura Macmillan ECKO W16 0:59
150th= Finlay Ross ESOC M45 1:00
150th= Frances Getliff MAROC W50 1:00
150th= Stella Lewsley BL W60 1:00
150th= Tyler Morrison ESOC M21 1:00
150th= Helena Nolan ESOC W45 1:00
155th= Pete Younger ELO M60 1:01
155th= John Emeleus KFO M45 1:01
155th= Peggy Purves FVO W40 1:01
155th= Robert Philp KFO M70 1:01
155th= Melanie Nicoll TAY W45 1:01
155th= Colin Ledlie INT M45 1:01
161st= Andy Bain MAROC M45 1:02
161st= Marc Heger RR M16 1:02
161st= Dougie Condy AYROC M65 1:02
161st= Lucy Shearer ECKO W45 1:02
161st= Rachel Wilson CLYDE W45 1:02
161st= Andy Paterson CLYDE M45 1:02
167th= Carolyn McLeod GRAMP W50 1:03
167th= Roger Scrutton ESOC M65 1:03
167th= Charlie Woodward AYROC M60 1:03
170th= Jen Leonard FVO W45 1:04
170th= Lorna Eades INT W45 1:04
170th= Cathy Tilbrook FVO W45 1:04
170th= Peter Halling CLYDE M60 1:04
170th= Neil McLean GRAMP M70 1:04
175th= Marsela McLeod INVOC W50 1:05
175th= Lucy Galloway INT W45 1:05
175th= Caz Dudley MAROC W50 1:05
178th= Heather Hale EUOC W21 1:06
178th= David Summers INVOC M50 1:06
178th= Fran Loots TAY W55 1:06
178th= Pete Lawrence GRAMP M50 1:06
178th= Elizabeth Barr MOR W45 1:06
178th= Ian Turner SOLWAY M65 1:06
184th= Guy Seaman INVOC M65 1:07
184th= Rachel Kirkland INT W40 1:07
184th= Godfrey Beddard ELO M65 1:07
184th= Jonathan Molloy FVO M45 1:07
188th= Robert Neil FVO M55 1:08
188th= Hilary Quick BASOC W60 1:08
188th= Trish Coombs MAROC W55 1:08
188th= Roy McGregor SROC M45 1:08
188th= Denise Wright MAROC W50 1:08
188th= Ted Finch FVO M60 1:08
194th= Dave McQuillen SOLWAY M70 1:09
194th= Joyce Brunton INVOC W60 1:09
194th= Katherine Hunter ECKO W40 1:09
194th= Pauline McAdam RR W60 1:09
198th= Ann Haley INT W50 1:10
198th= Josie Stansfield FVO W45 1:10
198th= Anne Stevenson ESOC W65 1:10
201st= Paul Frost BASOC M55 1:12
201st= Fran Daley ESOC W40 1:12
201st= Jane Ackland INT W50 1:12
204th Alan Halliday MOR M60 1:13
205th Felicity Martin TAY W60 1:14
206th= Dawn Goddard FVO W45 1:15
206th= Lynne Walker BASOC W60 1:15
206th= David Ellison KFO M70 1:15
209th= Ian McIntyre INT M50 1:16
209th= David Kershaw ESOC M65 1:16
209th= Laura Farquharson GRAMP W45 1:16
209th= Ian Addis MOR M55 1:16
213th= Mark Kassyk ESOC M55 1:17
213th= Tim Sowood INVOC M70 1:17
213th= Robert Findlay ESOC M65 1:17
213th= Les Smithard KFO M60 1:17
217th Ian Pyrah ESOC M70 1:18
218th= Peter Craig MAROC M70 1:19
218th= William Bruce RR M60 1:19
218th= Lindsey Hensman CLARO W65 1:19
221st= Juliet Bentley SROC W45 1:20
221st= Jane Carcas INTER W45 1:20
223rd Geoffrey Hensman CLARO M65 1:21
224th= Les Dalgleish ESOC M65 1:22
224th= John Lewis TAY M65 1:22
224th= Sheila McMurtrie MAROC W45 1:22
227th= Michael Pearson TAY M65 1:23
227th= Mike Godfree DVO M65 1:23
227th= Alan Bothwell TAY M55 1:23
230th Elizabeth Furness MOR W60 1:24
231st John Mason MAROC M50 1:25
232nd= Brian Bullen FVO M60 1:27
232nd= Fiona Findlay ESOC W65 1:27
234th= Lynne Skinner MAROC W50 1:29
234th= Joan Noble INVOC W65 1:29
234th= Robin Strain ELO M65 1:29
234th= Eleanor Pyrah ESOC W70 1:29
238th= Carol Sands BASOC W60 1:31
238th= Claire Duncan KFO W45 1:31
238th= Sheila Strain ELO W65 1:31
241st= Valerie Springett INVOC W65 1:34
241st= Mary Williams ESOC W60 1:34
243rd= Heather Smithard KFO W65 1:36
243rd= Susan Shiell RR W65 1:36
245th Trina Rogerson ELO W60 1:37
246th Gerry Thomson STAG M55 1:38
247th= Judith Bell ESOC W45 1:39
247th= Duncan Shiell RR M65 1:39
249th= John Coon ECKO M60 1:40
249th= Jim Clark ESOC M75 1:40
251st Ian Doig KFO M60 1:41
252nd Maureen Brown ESOC W65 1:47
253rd Carol Burnapp ECKO W45 1:49
254th Simon Firth ESOC M40 1:50
255th= Donald Macleod FVO M70 1:54
255th= Andrea Lines ECKO W50 1:54
257th Stewart Dunlop AYROC M70 1:58
258th Adrienne Sowood INVOC W70 2:02
259th= Lynn Easton CLYDE W40 2:03
259th= Jane McQuillen SOLWAY W70 2:03
259th= Anne Thom ESOC W65 2:03
259th= Dick Carmichael TINTO M65 2:03
263rd Anne Hoy GRAMP W55 2:04
264th= Moira Laws TAY W70 2:07
264th= Katy Lessells ESOC W65 2:07
266th Kirsteen Kershaw ESOC W65 2:10
267th Patricia McLaughlin STAG W60 2:20
268th Fran Humphrey ESOC W65 2:26
269th Jim Morrison ESOC M60 2:30
270th Trish Carmichael TINTO W65 2:32
271st Bill Stevenson ESOC M65 2:33
272nd Beryl Seaman INVOC W65 2:35
273rd Fiona Johnston RR W55 2:50
274th Stewart Durham AYROC M65 2:57
275th Lucile Macleod FVO W70 3:25
276th Jim O'Donoghue STAG M40 4:31
277th Lynsey Thomson STAG W21 5:48