...return to index

Open Men

Splits

6.55km 125m

Pos Name Club Class Time
1st Alasdair McLeod CLYDE Open Men 32:04
2nd Richard Purkis SAX Open Men 35:29
3rd Will Hensman FVO Open Men 36:37
4th Leon Foster Aire Open Men 37:43
5th Andrew Lindsay ESOC Open Men 39:46
6th Craig Nolan ESOC Open Men 40:59
7th Arnis Saltums CLYDE Open Men 41:33
8th Jack Gomersall GRAMP Open Men 41:49
9th Paul Clatworthy ESOC Open Men 43:42
10th Simon Gardner GUOC Open Men 43:53
11th Terry Johnstone ESOC Open Men 50:37
12th Ben Finch FVO Open Men 51:12
13th Janus Helbo USOC Open Men 55:54
m10 Kristian Jones SHUOC Open Men 31:29

Open Women

Splits

5.75km 85m

Pos Name Club Class Time
1st Kirstin Maxwell RR Open Women 34:02
2nd Helen Bridle ESOC Open Women 37:21
3rd Eva Englova GUOC Open Women 48:52
4th Tamara Buzikova USOC Open Women 50:20
5th Rona Lindsay ESOC Open Women 51:02
6th Elizabeth Loffill STAG Open Women 52:24

Junior Men 16-

Splits

3.525km 50m

Pos Name Club Class Time
1st Benjamin Parkinson FVO Junior Men 16- 26:16
2nd Ben Brown ESOC Junior Men 16- 29:18
3rd Pierre Lardet FVO Junior Men 16- 35:55
4th Lewis Bowmaker   Junior Men 16- 36:22
5th Calum Bowmaker   Junior Men 16- 36:36

Junior Women 16-

Splits

3.525km 50m

Pos Name Club Class Time
1st Alice Wilson CLYDE Junior Women 16- 27:39
2nd Rachel Brown ESOC Junior Women 16- 28:11
3rd Kerry Wood ESOC Junior Women 16- 32:42
4th Eloise Lardet FVO Junior Women 16- 37:58

Open 4

Splits

3.525km 50m

Pos Name Club Class Time
1st Laura Hendrie FVO Open 4 30:00
2nd Claire Macpherson CLYDE Open 4 44:02
3rd Caitlin Robertson No Club Open 4 52:18

Open 5

Splits

2.725km 40m

Pos Name Club Class Time
1st Les Smithard KFO Open 5 32:48

Supervet Men 55+

Splits

4.625km 55m

Pos Name Club Class Time
1st Donald Petrie CLYDE Supervet Men 55+ 27:57
2nd John Embrey DEE Supervet Men 55+ 28:11
3rd Ian Maxwell RR Supervet Men 55+ 28:57
4th Blair Young TINTO Supervet Men 55+ 29:45
5th Martin Caldwell ESOC Supervet Men 55+ 30:02
6th Paul Turner SELOC Supervet Men 55+ 31:08
7th Crawford Lindsay ESOC Supervet Men 55+ 34:07
8th Keith Roberts MAROC Supervet Men 55+ 36:17
9th Ted Finch FVO Supervet Men 55+ 38:26
10th Alan Bothwell TAY Supervet Men 55+ 40:26
11th Stephen Round SELOC Supervet Men 55+ 47:39
12th Robert Neil FVO Supervet Men 55+ 48:33
13th Gerry Thomson STAG Supervet Men 55+ 48:48

Supervet Women 55+

Splits

3.525km 50m

Pos Name Club Class Time
1st Jackie Chapman LOC Supervet Women 55+ 28:37
2nd Lindsey Knox RR Supervet Women 55+ 29:41
3rd Amelia Petrie CLYDE Supervet Women 55+ 31:31
4th Pauline McAdam RR Supervet Women 55+ 31:38
5th Fiona Hendrie FVO Supervet Women 55+ 31:43
6th Catherine Rooney RR Supervet Women 55+ 33:39
7th Sally Lindsay ESOC Supervet Women 55+ 33:55
8th Margaret Dalgleish ESOC Supervet Women 55+ 35:23
9th Jacqueline Embrey DEE Supervet Women 55+ 35:24
10th Rhona Fraser INVOC Supervet Women 55+ 38:52
11th Patricia Davies NATO Supervet Women 55+ 42:11

Ultravet Men 65+

Splits

3.525km 50m

Pos Name Club Class Time
1st Phil Smithard KFO Ultravet Men 65+ 26:57
2nd Robin Sloan RR Ultravet Men 65+ 27:30
3rd Roger Scrutton ESOC Ultravet Men 65+ 31:49
4th Ian Pyrah ESOC Ultravet Men 65+ 31:56
5th David Kershaw ESOC Ultravet Men 65+ 32:06
6th Alastair Lessells ESOC Ultravet Men 65+ 32:10
7th Robin Strain ELO Ultravet Men 65+ 33:11
8th Robert Philp KFO Ultravet Men 65+ 33:42
9th Les Dalgleish ESOC Ultravet Men 65+ 33:55
10th Robert Findlay ESOC Ultravet Men 65+ 40:16
11th Jim Clark ESOC Ultravet Men 65+ 43:15
12th Brian Davies NATO Ultravet Men 65+ 46:17

Ultravet Women 65+

Splits

2.725km 40m

Pos Name Club Class Time
1st Sheila Strain ELO Ultravet Women 65+ 25:50
2nd Heather Smithard KFO Ultravet Women 65+ 26:35
3rd Eleanor Pyrah ESOC Ultravet Women 65+ 28:19
4th Fiona Findlay ESOC Ultravet Women 65+ 31:28
5th Janet Clark ESOC Ultravet Women 65+ 35:25
6th Katy Lessells ESOC Ultravet Women 65+ 38:38

Veteran Men 40+

Splits

5.75km 85m

Pos Name Club Class Time
1st Patrick Walder CLYDE Veteran Men 40+ 32:46
2nd Jon Hollingdale MOR Veteran Men 40+ 33:24
3rd Dave Robertson CLYDE Veteran Men 40+ 33:38
4th Jon Cross FVO Veteran Men 40+ 35:56
5th Rupert Parkinson FVO Veteran Men 40+ 36:37
6th Graeme Ackland INT Veteran Men 40+ 36:54
7th Mark Wood ESOC Veteran Men 40+ 37:05
8th Max Carcas INT Veteran Men 40+ 37:35
9th Brad Connor FVO Veteran Men 40+ 37:57
10th Paul Caban INT Veteran Men 40+ 38:02
11th John McKendrick STAG Veteran Men 40+ 40:14
12th Alastair Dunlop CLYDE Veteran Men 40+ 41:02
13th Keith Brown ESOC Veteran Men 40+ 41:19
14th Pete Lawrence GRAMP Veteran Men 40+ 41:23
15th Darren Baker DEE Veteran Men 40+ 42:59
16th Steve Wilson CLYDE Veteran Men 40+ 43:17
17th John Robertson TINTO Veteran Men 40+ 45:07
18th Pascal Lardet FVO Veteran Men 40+ 53:34
19th Andrew Macpherson CLYDE Veteran Men 40+ 53:57
20th David Robertson ESOC Veteran Men 40+ 63:04
21st Jim O'Donoghue STAG Veteran Men 40+ 67:45

Veteran Women 40+

Splits

4.625km 55m

Pos Name Club Class Time
1st Rachel Kirkland INT Veteran Women 40+ 33:33
2nd Jane Ackland INT Veteran Women 40+ 33:46
3rd Helena Nolan ESOC Veteran Women 40+ 35:00
4th Jen Leonard FVO Veteran Women 40+ 35:55
5th Judith Bell ESOC Veteran Women 40+ 38:31
6th Marie claire Shankland FVO Veteran Women 40+ 38:41
7th Rachel Scott GRAMP Veteran Women 40+ 40:09
8th Eileen Maxwell RR Veteran Women 40+ 40:18
9th Elaine Sutton DEE Veteran Women 40+ 41:06
10th Rachel Wilson CLYDE Veteran Women 40+ 42:32
11th Laura Farquharson GRAMP Veteran Women 40+ 42:53
12th Beccy Osborn FVO Veteran Women 40+ 45:35
13th Hanne Robertson ESOC Veteran Women 40+ 79:41
n/c Alex + Emma   Veteran Women 40+ 113:42

Young Junior Men 12-

Splits

1.7km 10m

Pos Name Club Class Time
1st Michael Paterson CLYDE Young Junior Men 12- 10:00
2nd Calum Robertson ESOC Young Junior Men 12- 16:21
3rd Jamie Connor FVO Young Junior Men 12- 17:05
4th Ewan Finch FVO Young Junior Men 12- 17:39
n/c Ian Hendry FVO Young Junior Men 12- 29:38
5th Ruaraidh Macpherson CLYDE Young Junior Men 12- 33:47

Young Junior Women 12-

Splits

1.7km 10m

Pos Name Club Class Time
1st Megan Brown ESOC Young Junior Women 12- 12:06
2nd Maja Robertson ESOC Young Junior Women 12- 12:13
3rd Morven Farquharson GRAMP Young Junior Women 12- 13:17
4th Caitlin Paterson CLYDE Young Junior Women 12- 13:28
5th Kirsten Robertson CLYDE Young Junior Women 12- 13:53
6th Eilidh Connor FVO Young Junior Women 12- 17:14
7th Kirsty Farquharson GRAMP Young Junior Women 12- 18:38