...return to index

Open Women

Splits

3.55km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tessa Hill HOC W21 22:56
2nd Kirstin Maxwell RR W21 24:40
3rd Lindsay Robertson CLYDE W16 27:30
4th Alison Campbell EUOC W21 27:44
5th Helen Bridle ESOC W35 27:50
6th= Elizabeth Britton CLYDE W21 28:16
6th= Katrina McLeod EUOC W20 28:16
8th Roanne Lilley ECKO W16 28:32
9th Emma Wilson CLYDE W16 30:07
10th Mirjam Allik CLYDE W21 30:29
11th Claire Sloan ESOC W20 31:33
12th Sarah McAdam No Club W21 32:03
13th Agnese Baronina CLYDE W21 33:25
14th Venla Kantola GUOC W21 36:37
15th Elizabeth Loffill STAG W21 41:55
16th Tara Green No Club W21 49:18
rtd ShonaThompson GRAMP W21  

Juniors

Splits

2.375km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jamie Goddard FVO M10 22:28
2nd Rachel Brown ESOC W12 23:24
3rd Alice Wilson CLYDE W12 23:47
4th Ben Brown ESOC M14 32:32
5th Tony Condy AYROC M16 37:52
6th Michael Paterson CLYDE M10 39:26

Open

Splits

4km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joshua Dudley USOC M20 23:00
2nd Alex Carcas INT M16 23:32
3rd Arnis Saltums CLYDE M21 23:33
4th Ross McLennan FVO M35 24:09
5th Thomas Wilson CLYDE M18 25:15
6th Andrew Lindsay EUOC M20 26:23
7th Simon Gardner CLYDE M21 26:34
8th Craig Nolan ESOC M20 27:16
9th Peter Gardner INT M21 28:38
10th Erik Melén Motala Aif OL M21 29:32
11th Andrew Dalgleish ESOC M21 29:40
12th Ross Lilley ECKO M45 30:03
13th Freddie Carcas INT M16 32:04
14th Alex Kemp CLYDE M35 32:37
15th Neill Barton CLYDE M21 35:48
16th Martin Hayes No Club M21 36:30
17th Robert Kravcovs CLYDE M21 37:15
18th Clément Claret EUOC M21 39:03
19th Alasdair Lilley ECKO M14 39:16
20th Terry Johnstone ESOC M45 41:32
21st Simon Humble No Club M21 44:03

Social

Splits

2.075km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Laura Patterson CLYDE W18 25:47
2nd Katharine Melville TAY W70 45:35
m5 Bill Melville TAY M70 26:05
m5 Callum Heirs IND M20 28:30

Super Veteran Men

Splits

2.8km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Blair Young TINTO M55 21:55
2nd Dougie Condy AYROC M60 23:02
3rd Crawford Lindsay ESOC M55 23:29
4th Ian Davidson CLYDE M55 25:44
5th Charlie Woodward AYROC M60 28:22
6th Robin Strain ELO M60 29:34
7th Keith Roberts MAROC M55 30:26
8th Les Dalgleish ESOC M60 30:30
9th Kenneth Hutson HALO M60 31:33
10th Ian Hendrie FVO M60 37:48
11th Brian Miller ESOC M55 43:52

Super Veteran Women

Splits

2.25km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Pauline McAdam RR W55 22:01
2nd Amelia Petrie CLYDE W55 24:07
3rd Sally Lindsay ESOC W55 24:50
4th Margaret Dalgleish ESOC W60 24:52
5th Christine Patterson CLYDE W55 28:47
6th Jane Carcas INT W45 28:56
7th Tricia Woodward AYROC W55 35:28
8th Linda Cairns SN W55 41:08

Ultra Veteran Men

Splits

2.55km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Phil Smithard KFO M65 25:33
2nd Bill Stevenson ESOC M65 27:13
3rd Pat Squire INT M65 30:06
4th David Prentice TAY M70 32:00
5th Robert Findlay ESOC M65 32:19
6th Alastair Lessells ESOC M65 32:55
7th Ian Pyrah ESOC M70 35:19

Ultra Veteran Women

Splits

1.975km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eleanor Pyrah ESOC W70 25:17
2nd Anne Stevenson ESOC W65 26:08
3rd Sheila Strain ELO W65 29:38
4th Katy Lessells ESOC W65 30:04
5th Fiona Findlay ESOC W65 31:13

Veteran Men

Splits

3.8km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Goddard FVO M40 22:48
2nd Patrick Walder CLYDE M40 25:31
3rd Jon Cross FVO M45 25:32
4th Steve Wilson CLYDE M45 26:11
5th Keith Brown ESOC M50 28:03
6th Trevor Hoey FVO M50 28:45
7th Graeme Ackland INT M50 30:03
8th Ian Maxwell RR M50 30:07
9th John McKendrick STAG M45 30:51
10th Max Carcas INT M45 30:57
11th Paul Caban INT M50 39:06
12th Alastair Dunlop CLYDE M40 39:32
13th Colin Ledlie INT M45 40:52
14th Andrew Macpherson CLYDE M45 47:18

Veteran Women

Splits

3.075km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Heather Thomson ESOC W40 22:39
2nd Hazel Dean FVO W50 24:29
3rd Jane Ackland INT W50 25:32
4th Alison Cunningham ESOC W50 26:25
5th Helena Nolan ESOC W45 27:13
6th Fiona Hendrie FVO W50 33:04
7th Carol Burnapp ECKO W45 35:47
8th Rachel Wilson CLYDE W45 40:07
m1 m4-6 Fiona Johnston RR W50 43:54