...return to index

Open Men

Splits

5.4km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Will Hensman FVO M21 28:26
2nd Roger Goddard FVO M35 28:31
3rd Arnis Saltums CLYDE M21 29:03
4th Ross McLennan FVO M35 29:10
5th Andrew Lindsay EUOC M20 29:45
6th Mark Purkis EUOC M18 29:54
7th Alasdair McLeod EUOC M21 31:02
8th Robert Kelly EUOC M21 31:40
9th Jason Inman FVO M40 32:06
10th Calum McLeod EUOC M18 33:41
11th Ruairi Short EUOC M21 33:49
12th Alex Kemp CLYDE M35 36:44
13th Peter Gardner INT M21 36:48
14th Craig Nolan ESOC M18 38:19
15th Simon Humble EUOC M21 38:56
16th Max Ledlie INT M18 39:07
17th John paul O'Reilly EUOC M21 39:17
18th Samuel Horsewill EUOC M20 39:52
19th Robert Kravcovs CLYDE M21 44:28
20th Steve Clayton ESOC M50 69:49
w9 Finlay Walton GUOC M21 40:59

Open Women

Splits

5km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Charlotte Watson EUOC W20 30:22
2nd Hollie Orr LOC W21 30:51
3rd Alison Campbell EUOC W21 31:09
4th Lauren Eyre EUOC W21 31:49
5th Kirstin Maxwell EUOC W21 32:08
6th Kirsten Strain ELO W21 33:24
7th Bryony Harding EUOC W20 33:52
8th Emma Wilson CLYDE W14 35:25
9th Velina Valova EUOC W20 35:46
10th Heather Thomson ESOC W35 36:36
11th Rona Lindsay EUOC W20 38:25
12th Mirjam Allik CLYDE W21 39:51
13th Regina Kelly EUOC W21 45:20
14th Rachel Rayne EUOC W20 55:25
15th Emma Young GUOC W20 66:55

Juniors

Splits

3.1km 25m

Pos Name Club Age Class Time
1st Freddie Carcas INT M14 15:47
2nd James Ackland INT M14 17:02
3rd Lindsay Robertson CLYDE W14 17:47
4th Alasdair Lilley ECKO M12 23:08
5th Alice Wilson CLYDE W12 23:51
6th Pippa Carcas INT W10 27:18
m8 Jamie Goddard FVO M10 26:58

Social

Splits

3.0km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ty Solomon CLYDE M21 23:28
2nd Claire Sloan NO CLUB W18 24:14
3rd Jack McKeown CLYDE M14 33:07
4th Emily McKeown CLYDE W16 39:57
5th Emily Milton CLYDE W10 40:47
6th Kirsten Robertson CLYDE W10 79:25

Super Veteran Men

Splits

4.2km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Donald Petrie CLYDE M55 25:41
2nd Martin Dean FVO M55 26:23
3rd Crawford Lindsay ESOC M55 29:24
4th Blair Young TINTO M55 31:13
5th Ian Davidson CLYDE M55 32:26
6th Charlie Woodward AYROC M55 37:06
7th Andrew Armstrong RR M55 37:58
8th Les Dalgleish ESOC M60 38:48
9th Kenneth Hutson HALO M60 42:35
10th Brian Miller ESOC M55 56:14
11th Stewart Durham AYROC M60 58:12
m6 Robin Strain ELO M60 37:55

Super Veteran Women

Splits

3.8km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Margaret Dalgleish ESOC W60 34:34
2nd Sally Lindsay ESOC W55 34:37
3rd Amelia Petrie CLYDE W55 36:08
4th Val Belton CLYDE W55 36:21
5th Sheila Strain ELO W65 36:45
6th Fiona Findlay ESOC W60 43:05
7th Tricia Woodward AYROC W55 50:06

Ultra Veteran Men

Splits

4.0km 35m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Ian Maxwell RR M50 30:36
1st Alastair Lessells ESOC M65 31:24
2nd Ian Pyrah ESOC M65 37:56
3rd Robert Findlay ESOC M65 45:01

Ultra Veteran Women

Splits

3.6km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eleanor Pyrah ESOC W65 47:30
2nd Anne Stevenson ESOC W65 48:12

Veteran Men

Splits

5km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kenneth Milton CLYDE M40 28:02
2nd Graeme Ackland INT M50 28:31
3rd Jon Cross FVO M45 29:46
4th Christopher Lewis SBOC M40 30:09
5th Dave Robertson CLYDE M45 30:18
6th Paul Caban INT M45 32:19
7th Brad Connor FVO M40 32:38
8th Michael Stewart ESOC M55 34:33
9th John McKendrick STAG M40 34:45
10th Steve Wilson CLYDE M45 35:04
11th Mark Wood ESOC M45 35:34
12th= Ross Lilley ECKO M45 35:53
12th= Trevor Hoey FVO M45 35:53
14th Alastair Dunlop CLYDE M40 35:56
15th Andy Paterson CLYDE M45 40:34
16th Colin Ledlie INT M45 40:39
17th Andrew Macpherson CLYDE M45 41:45
w1 Julian Thomas CLYDE M50 70:48

Veteran Women

Splits

4.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Hazel Dean FVO W50 30:09
2nd Helena Nolan ESOC W45 32:00
3rd Beccy Osborn FVO W40 32:19
4th Jane Ackland INT W45 32:28
5th Rachel Kirkland INT W40 32:39
6th Rachel Wilson CLYDE W45 35:04
7th Kate Thomas CLYDE W50 43:13
8th Jane Carcas INT W45 43:26
9th Carol Burnapp ECKO W45 43:47
m10-12 Marie Claire Shankland FVO W45 59:02