Name Class long name City Time Total points Penalty points Final points
Course1
1 Oleg Chepelin M21 GRAMP 0:35:27 520   520
2 Simon Gardner M20 EUOC 0:35:45 520   520
2 Ali Macleod M21 EUOC 0:35:45 520   520
4 Ross McLennan M21 FVO 0:37:52 520   520
4 Claire Ward W21 ESOC 0:37:52 520   520
6 James Bennett M21 EUOC 0:40:36 520 6 514
7 James Lyne M20 SOS 0:38:50 480   480
8 Chris Mitchell M21 EUOC 0:46:36 520 66 454
9 Fraser Purves M35 FVO 0:37:23 430   430
10 Jess Halliday W21 EUOC 0:38:48 420   420
11 Martin Quirke M21 ESOC 0:41:38 420 17 403
12 Andrew Llewellyn M21 NOC 0:40:32 390 6 384
13 Sarah O'Neill W21 ESOC 0:41:53 380 19 361
14 Kirsten Strain W21 EUOC 0:38:18 340   340
15 Brian Armstrong M20 EUOC 0:39:37 340   340
16 Hazel Dean W21 FVO 0:42:15 360 23 337
17 Myra Mcadam W21 STAG 0:42:02 350 21 329
18 Daniel Forth M21 ESOC 0:39:04 270   270
19 Alastair Dunlop M35 CLYDE 0:43:50 270 39 231
20 David Macritchie M35 CLYDE 0:39:58 230   230
21 Bruce Nicol M35 TINTO 0:38:24 170   170
Course2
1 Blair Young M45 TINTO 0:36:14 460   460
2 Alan Cherry M18 INT 0:41:05 460 11 449
3 Mark Mcleod M18 ESOC 0:40:10 430 2 428
4 Martin Dean M50 FVO 0:38:36 400   400
5 Ken Daly M45 INT 0:39:57 390   390
6 Steve Wilson M40 CLYDE 0:41:17 370 13 357
7 Marnoch Hamilton-jones M16 GRAMP 0:45:53 410 59 351
8 Phil Smith M45 AYROC 0:41:59 370 20 350
9 Bob Cherry M50 AYROC 0:45:04 400 51 349
10 Paul Caban M40 INT 0:40:06 340 1 339
11 Peggy Purves W35 FVO 0:37:37 320   320
12 Ian Hamilton M45 GRAMP 0:54:19 460 144 316
13 Dick Carmichael M60 TINTO 0:39:38 290   290
14 Dougie Condy M55 AYROC 0:38:50 280   280
15 Ann Haley W40 INT 0:39:25 280   280
16 Terry O'brien M50 STAG 0:41:22 290 14 276
17 Helena Nolan W40 ESOC 0:40:50 280 9 271
18 Mark Wood M40 ESOC 0:40:52 280 9 271
19 Stephen Haley M18 INT 0:39:58 270   270
20 Gary Morrison M40 GRAMP 0:42:39 280 27 253
21 Andy Mcleod M50 ESOC 0:36:48 250   250
22 Ewan Cameron M50 INVOC 0:40:08 240 2 238
23 David Frame M50 TAY 0:42:12 260 22 238
24 Robin Strain M55 ELO 0:42:42 260 27 233
25 Roger Scrutton M60 ESOC 0:39:43 230   230
26 Roy Mcgregor M40 SROC 0:42:39 250 27 223
27 Trish Carmichael W60 TINTO 0:39:11 220   220
28 Crawford Lindsay M50 ESOC 0:34:45 210   210
29 Chris Mcleod W45 ESOC 0:38:14 210   210
30 Sheila Strain W60 ELO 0:39:22 210   210
31 Juliet Bentley W40 SROC 0:37:44 200   200
32 Lynne Walker W55 ECKO 0:40:31 200 6 194
33 Sally Lindsay W50 ESOC 0:35:23 190   190
34 Joy Cameron W45 INVOC 0:47:09 250 72 178
35 Pauline Mcadam W50 STAG 0:38:28 170   170
36 Paul Frost M50 ECKO 0:40:16 160 3 157
37 Lynn Young W16 TINTO 0:31:54 150   150
38 Genevieve Jones W55 GRAMP 0:34:07 150   150
39 Brian Barbour M50 IND 0:35:11 140   140
40 Jackie Riley W35 STAG 0:38:16 140   140
41 Janet Clark W65 ESOC 0:38:48 140   140
42 Norma Coutts W65 ESOC 0:35:50 130   130
43 Jim Mccormack M50 STAG 0:34:44 100   100
44 Cameron Scott M45 TINTO 0:44:14 140 43 97
45 Jim Clark M70 ESOC 0:42:29 110 25 85
46 Marguerite Pennell W65 WCOC 0:37:26 70   70
47 steve finney M40 TINTO 0:47:43 140 78 62
48 Angela Whitworth W65 BL 0:43:15 90 33 57
49 Rhona Fraser W50 INVOC 0:39:31 30   30
50 Patricia Mclaughlin W55 STAG 0:42:43 30 28 2
51 Steve Batchelor M60 STAG 1:13:05 110 331 -221
52 Harry Lawson M75 ESOC 2:02:59 40 830 -790
Course3
1 Craig Nolan M14 ESOC 0:34:31 170   170
2 Andrew Lindsay M14 ESOC 0:34:39 170   170
3 Rona Lindsay W14 ESOC 0:37:02 170   170
4 Emma Young W14 TINTO 0:43:35 120 36 84
Dark Orange
1 Lindsay + Fergus Smith Dark Yellow AYROC 0:30:01