Name Class City Time Total points Penalty points Final points
Course 1 (70 minutes)
1 David Godfree M21 INT 0:51:10 600 600
2 Simon Gardner M20 EUOC 0:55:28 600 600
3 Ross McLennan M21 FVO 0:56:13 600 600
4 Fraser Purves M35 FVO 0:59:12 600 600
5 Hazel Dean W21 FVO 1:03:12 600 600
6 Jess Halliday W21 EUOC 1:04:18 600 600
7 Brad Connor M35 FVO 1:05:57 600 600
8 Martin Quirke M21 ESOC 1:08:09 600 600
9 Scott-A Mckendrick M35 IND 1:05:53 570 570
10 Alastair Dunlop M35 CLYDE 1:12:03 550 21 529
11 Kirsten Strain W21 EUOC 1:03:50 510 510
12 James Bennett M21 EUOC 1:10:57 500 10 490
13 Elise Armer W21 STAG 1:01:10 480 480
14 Bruce Nicol M35 TINTO 1:01:48 480 480
15 Ben Mitchell M21 ESOC 1:08:39 480 480
16 Brian Armstrong M20 EUOC 0:53:12 450 450
17 Myra Mcadam W21 STAG 1:07:09 450 450
18 Lucy Jepson W21 EUOC 1:05:37 440 440
19 Jo Mitchell W21 ESOC 1:00:58 420 420
  Ales Drahokoupil M21 EUOC 0:49:46 600 dsq  
  Ali Macleod M21 EUOC 0:52:13 600 dsq  
Course 2 (60 minutes)
1 Martin Dean M50 FVO 0:54:39 600 600
2 Alan Cherry M18 INT 0:54:45 600 600
3 Evgueni Chepelin M45 GRAMP 0:58:26 600 600
4 Mark Mcleod M18 ESOC 0:58:59 600 600
5 Donald Petrie M50 CLYDE 0:59:18 600 600
6 Marnoch Hamilton-jones M16 GRAMP 1:03:36 600 36 564
7 Blair Young M45 TINTO 0:57:20 550 550
8 Patrick Bartlett M40 INT 0:57:49 550 550
9 Ken Daly M45 INT 0:58:38 550 550
10 Ian Hamilton M45 GRAMP 0:59:28 550 550
11 Steve Wilson M40 CLYDE 1:02:50 550 29 521
12 Paul Caban M40 INT 0:58:48 520 520
13 Robin Sloan M60 RR 1:00:31 520 6 514
14 Phil Smith M45 AYROC 1:01:36 530 16 514
15 Phil Smithard M60 KFO 0:58:08 490 490
16 Robert Hickling M50 GRAMP 0:47:23 480 480
17 Dougie Condy M55 AYROC 0:52:56 480 480
18 Mark Wood M40 ESOC 0:53:33 480 480
19 Ann Haley W40 INT 0:55:58 480 480
20 Peggy Purves W35 FVO 0:59:03 480 480
21 Lindsey Knox W45 RR 1:00:06 480 1 479
22 Crawford Lindsay M50 ESOC 0:58:55 470 470
23 Andrew Armstrong M50 RR 0:58:59 470 470
24 Christine Patterson W45 CLYDE 0:59:49 470 470
25 Bob Cherry M50 AYROC 0:59:57 470 470
26 David Kershaw M55 ESOC 1:05:11 520 52 468
27 Robin Strain M55 ELO 0:51:45 450 450
28 Helena Nolan W40 ESOC 0:53:35 450 450
29 Barry Owen M60 INT 0:54:36 450 450
30 Roy Mcgregor M40 SROC 0:56:41 450 450
31 Mark Kassyk M50 ESOC 0:58:26 450 450
32 Robert Philp M60 KFO 0:59:38 450 450
33 Pauline Mcadam W50 STAG 1:02:16 470 23 447
34 Dave Allison M45 STAG 1:01:23 460 14 446
35 Charles Woodward M50 AYROC 0:54:59 440 440
36 Chris Mcleod W45 ESOC 1:01:18 450 13 437
37 Tim O'donoghue M55 SOLWAY 0:50:44 430 430
38 Ewan Cameron M50 INVOC 0:53:12 430 430
39 Joy Cameron W45 INVOC 0:54:23 430 430
40 Paul Mcmillan M40 MAROC 0:54:49 430 430
41 Sheila Strain W60 ELO 0:56:24 430 430
42 Dick Whitworth M65 BL 0:56:09 420 420
43 Neil Mclean M65 GRAMP 0:56:52 420 420
44 Tricia Woodward W50 AYROC 0:59:04 420 420
45 Stewart Durham M55 AYROC 1:01:48 430 18 412
46 Robin Hill M60 IND 0:59:17 410 410
47 Bill Gauld M75 ESOC 0:54:44 400 400
48 William Bruce M55 RR 0:54:35 390 390
49 Terry O'brien M50 STAG 0:55:45 390 390
50 Cameron Scott M45 TINTO 0:55:47 390 390
51 Sally Lindsay W50 ESOC 0:57:30 390 390
52 Brian Barbour M50 IND 0:58:25 390 390
53 Richard Webb M45 INT 0:59:09 390 390
54 Stephen Haley M18 INT 0:55:38 380 380
55 Rachel Wilson W40 CLYDE 0:57:46 380 380
56 Ian Pyrah M60 ESOC 0:51:30 370 370
57 Jim Clark M70 ESOC 0:56:25 370 370
58 Gerry Thomson M50 TINTO 0:55:08 360 360
59 Pat Flanagan M65 AYROC 0:55:47 360 360
60 Eleanor Pyrah W60 ESOC 0:59:56 360 360
61 Roger Scrutton M60 ESOC 0:47:55 350 350
62 Dave Mcquillen M65 SOLWAY 0:53:21 350 350
63 Amelia Petrie W50 CLYDE 0:57:23 350 350
64 Andy Mcleod M50 ESOC 1:01:45 360 18 342
65 Gary Morrison M40 GRAMP 0:53:07 340 340
66 Lucy Fryer W20 EUOC 0:59:05 340 340
67 Janice Nisbet W55 ESOC 0:56:46 320 320
68 Jim Knox M60 RR 0:56:51 310 310
69 Norma Coutts W65 ESOC 0:53:53 300 300
70 Juliet Bentley W40 SROC 0:56:39 300 300
71 Marguerite Pennell W65 WCOC 0:57:51 300 300
72 Genevieve Jones W55 GRAMP 0:58:20 300 300
73 Heather Smithard W55 KFO 0:57:45 290 290
74 Janet Clark W65 ESOC 0:59:56 290 290
75 Steve Batchelor M60 STAG 0:53:17 270 270
76 Ronnie Lardner M50 INT 0:56:42 270 270
77 Janet Moxley W40 TINTO 0:59:52 270 270
78 Susan Twissell W40 INT 1:02:30 270 25 245
79 Angela Whitworth W65 BL 0:59:08 240 240
80 Jackie Riley W35 STAG 0:54:50 230 230
81 Helen O'donoghue W45 SOLWAY 0:55:05 230 230
82 Brigid Flanagan W60 AYROC 0:58:07 220 220
83 Jim Mccormack M50 STAG 1:04:10 260 42 218
84 Jane Mcquillen W65 SOLWAY 0:56:31 210 210
85 Clare Lardner W45 INT 0:57:13 200 200
86 Patricia Mclaughlin W55 STAG 0:58:32 200 200
87 Lynn Young W16 TINTO 0:49:54 190 190
88 Katy Lessells W60 ESOC 0:54:45 180 180
89 Ray Heyworth M75 INT 1:02:09 200 22 178
90 Geoff Armer M60 BL 1:15:45 270 158 112
91 Carol + Grace Stonebanks W50 TINTO 0:39:32 70 70
92 Lena Mclean W60 GRAMP 0:53:12 70 70
93 Rhona Fraser W50 INVOC 1:27:01 290 271 19
Course 3 (40 minutes)
1 Rona Lindsay W14 ESOC 0:34:32 420 420
2 Craig Nolan M14 ESOC 0:35:02 420 420
3 Robert Patterson M14 CLYDE 0:36:05 420 420
4 Andrew Lindsay M14 ESOC 0:39:30 370 370
5 Rhona Mcmillan W14 MAROC 0:30:38 330 330
6 Thomas Wilson M12 CLYDE 0:38:19 280 280
7 Emma Young W14 TINTO 0:40:08 230 2 228
8 Morven Dean W14 FVO 0:34:56 200 200
9 Gemma Petrie W14 CLYDE 0:29:35 180 180
10 Alexander Lyon M14 TINTO 0:42:23 180 24 156
11 Emma Wilson W10 CLYDE 0:27:04 70 70
12 Isla O'Donoghue W10 SOLWAY 0:30:24 50 50
Yellow course
1 Ben + Rachel Brown Yellow ESOC 0:20:34
2 Ailsa O'Donoghue Yellow SOLWAY 0:30:45
----- yellow standard ----
3 Eliza Finney Yellow TINTO 0:31:35
4 Julian Hall +2 Yellow IND 0:36:42