Class   Name City Time Total points Penalty points Final points
M12 1 Thomas Wilson CLYDE 0:38:19 280 280
  1 Craig Nolan ESOC 0:35:02 420 420
  2 Robert Patterson CLYDE 0:36:05 420 420
  3 Andrew Lindsay ESOC 0:39:30 370 370
  4 Alexander Lyon TINTO 0:42:23 180 24 156
M16 1 Marnoch Hamilton-Jones GRAMP 1:03:36 600 36 564
M18 1 Alan Cherry INT 0:54:45 600 600
  2 Mark Mcleod ESOC 0:58:59 600 600
  3 Stephen Haley INT 0:55:38 380 380
M20 1 Simon Gardner EUOC 0:55:28 600 600
  2 Brian Armstrong EUOC 0:53:12 450 450
M21 1 David Godfree INT 0:51:10 600 600
  2 Ross McLennan FVO 0:56:13 600 600
  3 Martin Quirke ESOC 1:08:09 600 600
  4 James Bennett EUOC 1:10:57 500 10 490
    Ales Drahokoupil EUOC 0:49:46 600 dsq  
    Ali Macleod EUOC 0:52:13 600 dsq  
  7 Ben Mitchell ESOC 1:08:39 480 480
M35 1 Fraser Purves FVO 0:59:12 600 600
  2 Brad Connor FVO 1:05:57 600 600
  3 Scott-A Mckendrick IND 1:05:53 570 570
  4 Alastair Dunlop CLYDE 1:12:03 550 21 529
  5 Bruce Nicol TINTO 1:01:48 480 480
M40 1 Patrick Bartlett INT 0:57:49 550 550
  2 Steve Wilson CLYDE 1:02:50 550 29 521
  3 Paul Caban INT 0:58:48 520 520
  4 Mark Wood ESOC 0:53:33 480 480
  5 Roy Mcgregor SROC 0:56:41 450 450
  6 Paul Mcmillan MAROC 0:54:49 430 430
  7 Gary Morrison GRAMP 0:53:07 340 340
M45 1 Evgueni Chepelin GRAMP 0:58:26 600 600
  2 Blair Young TINTO 0:57:20 550 550
  3 Ken Daly INT 0:58:38 550 550
  4 Ian Hamilton GRAMP 0:59:28 550 550
  5 Phil Smith AYROC 1:01:36 530 16 514
  6 Dave Allison STAG 1:01:23 460 14 446
  7 Cameron Scott TINTO 0:55:47 390 390
  8 Richard Webb INT 0:59:09 390 390
M50 1 Martin Dean FVO 0:54:39 600 600
  2 Donald Petrie CLYDE 0:59:18 600 600
  3 Robert Hickling GRAMP 0:47:23 480 480
  4 Crawford Lindsay ESOC 0:58:55 470 470
  5 Andrew Armstrong RR 0:58:59 470 470
  6 Bob Cherry AYROC 0:59:57 470 470
  7 Mark Kassyk ESOC 0:58:26 450 450
  8 Charles Woodward AYROC 0:54:59 440 440
  9 Ewan Cameron INVOC 0:53:12 430 430
  10 Terry O'brien STAG 0:55:45 390 390
  11 Brian Barbour IND 0:58:25 390 390
  12 Gerry Thomson TINTO 0:55:08 360 360
  13 Andy Mcleod ESOC 1:01:45 360 18 342
  14 Ronnie Lardner INT 0:56:42 270 270
  15 Jim Mccormack STAG 1:04:10 260 42 218
M55 1 Dougie Condy AYROC 0:52:56 480 480
  2 David Kershaw ESOC 1:05:11 520 52 468
  3 Robin Strain ELO 0:51:45 450 450
  4 Tim O'donoghue SOLWAY 0:50:44 430 430
  5 Stewart Durham AYROC 1:01:48 430 18 412
  6 William Bruce RR 0:54:35 390 390
M60 1 Robin Sloan RR 1:00:31 520 6 514
  2 Phil Smithard KFO 0:58:08 490 490
  3 Barry Owen INT 0:54:36 450 450
  4 Robert Philp KFO 0:59:38 450 450
  5 Robin Hill IND 0:59:17 410 410
  6 Ian Pyrah ESOC 0:51:30 370 370
  7 Roger Scrutton ESOC 0:47:55 350 350
  8 Jim Knox RR 0:56:51 310 310
  9 Steve Batchelor STAG 0:53:17 270 270
  10 Geoff Armer BL 1:15:45 270 158 112
M65 1 Dick Whitworth BL 0:56:09 420 420
  2 Neil Mclean GRAMP 0:56:52 420 420
  3 Pat Flanagan AYROC 0:55:47 360 360
  4 Dave Mcquillen SOLWAY 0:53:21 350 350
M70 1 Jim Clark ESOC 0:56:25 370 370
M75 1 Bill Gauld ESOC 0:54:44 400 400
  2 Ray Heyworth INT 1:02:09 200 22 178
W10 1 Emma Wilson CLYDE 0:27:04 70 70
  2 Isla O'Donoghue SOLWAY 0:30:24 50 50
W14 1 Rona Lindsay ESOC 0:34:32 420 420
  2 Rhona Mcmillan MAROC 0:30:38 330 330
  3 Emma Young TINTO 0:40:08 230 2 228
  4 Morven Dean FVO 0:34:56 200 200
  5 Gemma Petrie CLYDE 0:29:35 180 180
W16 1 Lynn Young TINTO 0:49:54 190 190
W20 1 Lucy Fryer EUOC 0:59:05 340 340
W21 1 Hazel Dean FVO 1:03:12 600 600
  2 Jess Halliday EUOC 1:04:18 600 600
  3 Kirsten Strain EUOC 1:03:50 510 510
  4 Elise Armer STAG 1:01:10 480 480
  5 Myra Mcadam STAG 1:07:09 450 450
  6 Lucy Jepson EUOC 1:05:37 440 440
  7 Jo Mitchell ESOC 1:00:58 420 420
W35 1 Peggy Purves FVO 0:59:03 480 480
  2 Jackie Riley STAG 0:54:50 230 230
W40 1 Ann Haley INT 0:55:58 480 480
  2 Helena Nolan ESOC 0:53:35 450 450
  3 Rachel Wilson CLYDE 0:57:46 380 380
  4 Juliet Bentley SROC 0:56:39 300 300
  5 Janet Moxley TINTO 0:59:52 270 270
  6 Susan Twissell INT 1:02:30 270 25 245
W45 1 Lindsey Knox RR 1:00:06 480 1 479
  2 Christine Patterson CLYDE 0:59:49 470 470
  3 Chris Mcleod ESOC 1:01:18 450 13 437
  4 Joy Cameron INVOC 0:54:23 430 430
  5 Helen O'donoghue SOLWAY 0:55:05 230 230
  6 Clare Lardner INT 0:57:13 200 200
W50 1 Pauline Mcadam STAG 1:02:16 470 23 447
  2 Tricia Woodward AYROC 0:59:04 420 420
  3 Sally Lindsay ESOC 0:57:30 390 390
  4 Amelia Petrie CLYDE 0:57:23 350 350
  5 Carol + Grace Stonebanks TINTO 0:39:32 70 70
  6 Rhona Fraser INVOC 1:27:01 290 271 19
W55 1 Janice Nisbet ESOC 0:56:46 320 320
  2 Genevieve Jones GRAMP 0:58:20 300 300
  3 Heather Smithard KFO 0:57:45 290 290
  4 Patricia Mclaughlin STAG 0:58:32 200 200
W60 1 Sheila Strain ELO 0:56:24 430 430
  2 Eleanor Pyrah ESOC 0:59:56 360 360
  3 Brigid Flanagan AYROC 0:58:07 220 220
  4 Katy Lessells ESOC 0:54:45 180 180
  5 Lena Mclean GRAMP 0:53:12 70 70
W65 1 Norma Coutts ESOC 0:53:53 300 300
  2 Marguerite Pennell WCOC 0:57:51 300 300
  3 Janet Clark ESOC 0:59:56 290 290
  4 Angela Whitworth BL 0:59:08 240 240
  5 Jane Mcquillen SOLWAY 0:56:31 210 210
Yellow 1 Ben + Rachel Brown ESOC 0:20:34
  2 Ailsa O'Donoghue SOLWAY 0:30:45
  3 Eliza Finney TINTO 0:31:35
  4 Julian Hall +2 IND 0:36:42