TINTO TWIN 2007Thu 01/11/2007 22:40
Start list SOL 7created by MT2003 © Stephan Krämer 2007

  Stno    Chip Name                         YB Club            Class            Start 


Course 1  (4)  1.3 km  40 m   

   151         Callum Reid                     TAY             White            10:33 
    27  221221 Tony Condy                      AYROC           JM1              10:35 
   168         fergus smith                    AYROC           JM1              11:13 
   169         kirsty smith                    AYROC           JW1              11:17 



Course 2  (8)  1.9 km  45 m   

   158  410917 Lindsay Robertson               CLYDE           JW2              10:34 
   134         Ailsa O'Donoghue                SOLWAY          Day Yellow       10:36 
   152         Euan Reid                       TAY             JM2              10:38 
    29  388002 Alex Crosby                     NATO            JW2              10:50 
   103  236237 Angus McIntyre                  INT             JM2              11:00 
    78         daniel johnston                 ESOC            JM2              11:08 
   170         lindsay smith                   AYROC           JW2              11:16 
   276  349679 Jamie Cunningham                ESOC            JM2              11:49 



Course 3  (9)  2.3 km  80 m   

   156   22079 Catriona Robertson              CLYDE           JW3              10:33 
    66   33322 Susan Hensman                   FVO             Orange           10:40 
    57  401076 Mark Haley                      INT             JM3              10:59 
   144  219485 Gemma Petrie                    CLYDE           JW3              11:01 
   104  236231 Donald McIntyre                 INT             JM3              11:05 
   128         Ciar Nixon                      CLYDE           Orange           11:27 
   110  235508 Calum Mcleod                    GRAMP           JM3              11:33 
    52  400463 Jack Gomersall                  GRAMP           JM3              11:39 
   118         Rhona McMillan                  MAROC           JW3              11:59 



Course 4  (15) 3.5 km  112 m  

   272         Owain Ramsay                    ELO             JM4              10:52 
    77         ciaran johnston                 ESOC            JM4              11:10 
    33  400098 Morven Dean                     FVO             JW4              11:20 
   130         Ruairidh Nixon                  CLYDE           JM4              11:24 
     1  347578 Evie Aitken                     TAY             JW4              11:30 
   114  235509 Katrina Mcleod                  GRAMP           JW4              11:32 
   127         Chris Nixon                     CLYDE           Day Light G      11:36 
    20  970123 Alexander Chepelin              GRAMP           JM4              11:38 
   100  416897 Karen Maxwell                   RR              JW4              11:42 
    16   11203 Frances Brown                   FVO             JW4              11:46 
   132  217848 Craig Nolan                     ESOC            JM4              11:50 
   187  203296 Tess Woodward                   AYROC           Day Light G      11:54 
    93  220374 Rona Lindsay                    ESOC            JW4              12:00 
   166  220368 Rosalind Shepherd               INVOC           JW4              12:12 
    91  220367 Andrew Lindsay                  ESOC            JM4              12:20 



Course 6  (2)  4.3 km  130 m  

   237   41269 Kate Mann                       EUOC            WOMEN NOVIC      11:06 
   246         William Norman                  EUOC            MALE NOVICE      11:14 



Course 7  (16) 2.9 km  145 m  

   228  460001 Harry Lawson                    ESOC            M70S             10:33 
    42   50456 Val Finch                       FVO             W55S             10:53 
    81   50062 Kirsteen Kershaw                ESOC            W60S             11:07 
   173  203344 Adrienne Sowood                 MDOC            W60S             11:11 
   120   12501 Jane McQuillen                  SOLWAY          W60S             11:13 
   108         Patricia McLaughlin             STAG            W55S             11:15 
    32   39955 Patricia Davies                 NATO            W50S             11:19 
   141  220975 Theresa Perry                   AYROC           W50S             11:24 
   202   24873 Marjory Craig                   MAROC           W60S             11:27 
   179   50156 Wendy Taylor                    CLOK            W50S             11:29 
   159  263641 Seonaid Robertson               SOLWAY          W65S             11:31 
    43   50022 Fiona Findlay                   ESOC            W55S             11:33 
     6   11173 Norma Atherton                  BASOC           W60S             11:41 
   160  221219 Sally Rollo                     SOLWAY          W55S             11:43 
    45   50115 Carole Firth                    NATO            W60S             11:47 
    17   32943 Maureen Brown                   FVO             W60S             11:59 



Course 8  (11) 3.7 km  130 m  

   135         Helen O'Donoghue                SOLWAY          W45S             10:39 
   204   39901 John Crosby                     NATO            M60S             10:56 
     4  221449 Geoff Armer                     BL              M60S             11:04 
   198  261821 Janet Clark                     ESOC            W65L             11:12 
   157  221549 Ian Robertson                   SOLWAY          M75L             11:21 
    85  235515 Moira Laws                      TAY             W65L             11:22 
   201  335220 Norma Coutts                    ESOC            W65L             11:30 
   138  411829 Liz Orr                         CLYDE           W45S             11:34 
   249  260175 Marguerite Pennell              WCOC            W65L             12:02 
   148   11781 Barbara Plant                   BL              W70L             12:10 
   267   11785 Angela Whitworth                BL              W65L             12:18 



Course 9  (32) 4.1 km  160 m  

   190  920220 Lynn Young                      TINTO           JW5S              0:00 
   197   50390 Trish Carmichael                TINTO           W55L              0:00 
   253         Jackie Riley                    STAG            W35S              0:00 
   227  221363 Genevieve Jones                 GRAMP           W55L             10:33 
   183         Sandra Vick                     NN              W35S             10:37 
   278  263668 Fiona Weir                      INT             W35S             10:41 
    39  335271 Lynn Easton                     CLYDE           W35S             10:57 
   268   24815 Sarah Tullie                    RR              JW5S             10:59 
   145  411146 Lisa Petrie                     CLYDE           JW5S             11:03 
    30         Kathy Dale                      MAROC           W40S             11:09 
   207  727252 Margaret Dalgleish              ESOC            W55L             11:11 
   199  261819 Jim Clark                       ESOC            M70L             11:13 
    82   50474 Jim Knox                        RR              M55S             11:15 
   171   12566 Heather Smithard                KFO             W55L             11:17 
    87   23197 Jen Leonard                     FVO             W35S             11:21 
   178   50143 Lucy Taylor                     CLOK            JW5S             11:23 
   122  235507 Katharine Melville              TAY             W60L             11:25 
   172   12584 Les Smithard                    KFO             M55S             11:26 
    38  333773 Claire Duncan                   KFO             W35S             11:27 
    95  504295 Abi Longhurst                   FVO             JW5S             11:29 
   150   37632 Joyce Rammell                   SOLWAY          W60L             11:31 
    34   33324 Margaret Dearman                MOR             W55L             11:33 
   102  504300 Kirstin Maxwell                 RR              JW5S             11:35 
    89   33314 katy lessells                   ESOC            W55L             11:37 
    49   33334 Liz Fraser                      TAY             W60L             11:40 
    99  416892 Eileen Maxwell                  RR              W40S             11:43 
    24  261334 Jan Clenaghan                   SOLWAY          W55L             11:45 
     7  400177 Amy Barrett                     FVO             JW5S             11:47 
   275  349680 Alison Cunningham               ESOC            W40S             11:51 
    13  410990 Karen Blackburn                 BL              W60L             12:01 
   254  235630 Ann Robertson                   CLYDE           W40S             12:07 
   165  503680 Joanna Shepherd                 INVOC           JW5S             12:11 



Course 10  (36 4.5 km  190 m  

   188  571126 Blair Young                     TINTO           M50S              0:00 
   133   24973 Terry O'Brien                   STAG            M45S             10:32 
   266   33354 Lynne Walker                    ECKO            W50L             10:34 
   107  335204 Morag McIntyre                  INT             W45L             10:38 
     3  203189 elise armer                     STAG            W21S             10:40 
    36   37819 Alan Downie                     TAY             M45S             10:42 
   281  222327 Brian Miller                    ESOC            M50S             10:43 
   195   11110 Ewan Cameron                    INVOC           M45S             10:46 
   274  349172 Heather Thomson                 IND             W21S             10:48 
    37   37624 Fiona Downie                    TAY             W45L             10:50 
    11   24966 Gill Berrow                     ECKO            W50L             10:52 
   205   39902 Nicola Crosby                   NATO            W21S             10:54 
   196   11111 Joy Cameron                     INVOC           W45L             10:56 
    18   50459 William Bruce                   RR              M50S             10:58 
   235  221014 Claire Macpherson               CLYDE           W21S             11:00 
   142   33108 Amelia Petrie                   CLYDE           W50L             11:06 
   240   50430 Pauline McAdam                  STAG            W50L             11:10 
     2         David Allison                   STAG            M45S             11:12 
    83   50498 Lindsey Knox                    RR              W45L             11:14 
   155   33251 Pauline Richardson              LOC             W50L             11:16 
   241   50464 Graham McFadyen                 BASOC           M45S             11:18 
   218  235791 Jane Halliday                   OD              W45L             11:22 
    35  400088 Ian Doig                        KFO             M50S             11:24 
   112  331936 Donald McLeod                   FVO             M65L             11:26 
   129         John Nixon                      CLYDE           M45S             11:28 
   243  333763 Chris McLeod                    ESOC            W45L             11:30 
    70   46844 Mark Holliday                   FVO             M50S             11:32 
    96  401205 Jane Malley                     NATO            W45L             11:34 
   113  261875 Iain Mcleod                     GRAMP           M45S             11:36 
     5   12544 Mike Atherton                   BASOC           M65L             11:38 
   262   50250 Sheila Strain                   ELO             W50L             11:40 
   124         Jim Morrison                    ESOC            M50S             11:43 
   186  203293 Patricia Woodward               AYROC           W50L             11:54 
    75   12342 Judy Johnson                    BL              W50L             12:02 
   231  220375 Sally Lindsay                   ESOC            W50L             12:04 
   184   11784 Dick Whitworth                  BL              M65L             12:08 



Course 11  (50 4.6 km  200 m  

   226         Helen James                     TINTO           W40L              0:00 
   256  224778 Cameron Scott                   TINTO           M40S              0:00 
   261  858585 Robin Strain                    ELO             M55L              0:00 
   192   33965 Jane Ackland                    INT             W40L             10:31 
    64  221362 Marnoch Hamilton-Jones          GRAMP           JM5M             10:33 
   222   41315 Heather Hartman                 INT             W35L             10:35 
   181   24868 Cathy Tilbrook                  FVO             W40L             10:37 
    14  220402 iain blair                      ELO             M40S             10:44 
    41   50417 Ted Finch                       FVO             M55L             10:46 
   280  331933 Mark Wood                       ESOC            M35S             10:51 
   271  501332 Tal Ramsay                      ELO             JM5M             10:54 
    59   46818 Stephen Haley                   INT             JM5M             10:59 
   109   46846 Neil McLean                     GRAMP           M60L             11:01 
    71  401381 Ellie Humphry                   EUOC            JW5L             11:03 
   106  236224 Jane McIntyre                   INT             W40L             11:04 
   176  338010 Jamie Stevenson                 FVO             JM5M             11:07 
   216   24891 Ann Haley                       INT             W40L             11:09 
   206  719250 Les Dalgleish                   ESOC            M55L             11:11 
    73  220405 Rosalind Hussey                 EUOC            JW5L             11:12 
   174   33006 Tim Sowood                      MDOC            M60L             11:13 
   236  533343 David MacRitchie                CLYDE           M35S             11:14 
   119   12505 Dave McQuillen                  SOLWAY          M60L             11:15 
    80   50041 David Kershaw                   ESOC            M55L             11:16 
   154   33220 Anthony Richardson              LOC             M60L             11:17 
     9  235428 Jack Barrett                    FVO             JM5M             11:19 
   182         Isabel Urquhart                 EUOC            JW5L             11:20 
   263   50181 Paul Taylor                     CLOK            M55L             11:21 
   121  235506 Bill Melville                   TAY             M60L             11:23 
   233  408428 Louise Longhurst                FVO             W40L             11:24 
   200   50183 Dougie Condy                    AYROC           M55L             11:25 
   251   33275 Peggy Purves                    FVO             W35L             11:27 
   203   24872 Peter Craig                     MAROC           M60L             11:28 
   137  503577 Jessica Orr                     CLYDE           JW5L             11:30 
    44   50042 Robert Findlay                  ESOC            M55L             11:31 
    54  400475 Tim Gomersall                   GRAMP           JM5M             11:33 
   257   32862 Roger Scrutton                  ESOC            M60L             11:34 
   111  261869 Carolyn Mcleod                  GRAMP           W40L             11:35 
    26   50179 Christina Condy                 AYROC           JW5L             11:37 
    88   33337 alastair lessells               ESOC            M60L             11:41 
   125         Tyler Morrison                  ESOC            JM5M             11:43 
   146   50016 Robert Philp                    KFO             M60L             11:45 
   223   33048 Eddie Harwood                   MOR             M55L             11:47 
   259   33333 Phil Smithard                   KFO             M60L             11:49 
   270         Lauren Ayre                     AYROC           JW5L             11:51 
   245  411749 Helena Nolan                    ESOC            W40L             11:53 
    76   12340 Paul Johnson                    BL              M55L             12:00 
    47  220980 Doug Flint                      FVO             M40S             12:11 
   136         Tim O'Donoghue                  SOLWAY          M55L             12:15 
   117         Paul McMillan                   MAROC           M40S             12:19 
   277   33946 Barry Owen                      INT             M60L             12:25 



Course 12  (44 5.9 km  260 m  

   214  400657 Paul Frost                      ECKO            M50L             10:32 
   221  221364 Ian Hamilton                    GRAMP           M45L             10:36 
   273         John Ramsay                     ELO             M45L             10:44 
    10  501094 Fiona Berrow                    ECKO            W21L             10:48 
   213         Duncan Francis                  FVO             M45L             10:54 
    19   12481 Rose Burden                     EUOC            W21L             10:56 
   269   24810 John Tullie                     RR              M50L             10:58 
    50  260523 Peter Gardner                   EUOC            M21S             11:00 
   212  410858 David Frame                     TAY             M45L             11:02 
   143   33107 Donald Petrie                   CLYDE           M50L             11:04 
   248  342156 Hannah Parkinson                EUOC            W21L             11:05 
   163  521991 Tom Ryan                        ESOC            JM5L             11:06 
    79  401543 Mark Kassyk                     ESOC            M50L             11:08 
   211  221576 Alastair Dunlop                 IND             M21S             11:10 
   239   50393 Myra McAdam                     STAG            W21L             11:11 
   210  571215 Martin Dean                     FVO             M50L             11:12 
    31  675737 Andrew Dalgleish                ESOC            M21S             11:14 
   244   40662 David Nisbet                    ESOC            M50L             11:16 
   193  400175 Steven Barrett                  FVO             M45L             11:18 
   219  503517 Jessica Halliday                EUOC            W21L             11:20 
   217   24957 Alan Halliday                   OD              M50L             11:22 
   140  220971 Mel Perry                       AYROC           M45L             11:23 
   208   33979 Ken Daly                        INT             M45L             11:24 
   209   41350 Hazel Dean                      FVO             W21L             11:26 
   252  505036 Martin Quirke                   ESOC            M21S             11:28 
   232   50497 Gary Longhurst                  FVO             M45L             11:29 
   220  503527 Joanna Halliday                 OD              W21L             11:30 
   116  541374 Mark McLeod                     ESOC            JM5L             11:32 
    53   41339 Sam Gomersall                   GRAMP           M45L             11:34 
   260  868686 Kirsten Strain                  EUOC            W21L             11:36 
    46   41305 Simon Firth                     ESOC            M21S             11:37 
   139   50469 Robin Orr                       CLYDE           M45L             11:39 
    84  218091 Anita Laidlaw                   KFO             W21L             11:40 
   238  401562 Ian Maxwell                     RR              M45L             11:42 
    48  363566 david fordyce                   BAOC            M50L             11:44 
    98  504127 Jonny Malley                    NATO            JM5L             11:46 
    21   32861 Evgueni Chepelin                GRAMP           M45L             11:48 
   149  218059 Frank Popham                    KFO             M21S             11:50 
   147  364717 Mark Picksley                   FVO             M45L             11:52 
   185  203295 Charlie Woodward                AYROC           M50L             11:54 
   225         David Hirst                     MAROC           M45L             11:56 
   229   39896 Chris Lee                       AIRE            M21S             11:58 
   230  220370 Crawford Lindsay                ESOC            M50L             12:02 
   105  335203 Graham McIntyre                 INT             M45L             12:24 



Course 13  (14 7.0 km  295 m  

   255   50185 Dave Robertson                  CLYDE           M40L             10:36 
    28  667766 Dave Coustick                   FVO             M40L             10:55 
   234  220017 Andrew Macpherson               CLYDE           M40L             11:01 
   242  236207 Ian McIntyre                    INT             M40L             11:07 
   247         Francis O'Reilly                EUOC            M20L             11:11 
    69   11202 Trevor Hoey                     FVO             M40L             11:15 
   258   41378 phil smith                      AYROC           M40L             11:19 
   224  721287 Kyle Heron                      EUOC            M20L             11:21 
   250   33079 Fraser Purves                   FVO             M35L             11:27 
   194   37147 Paul Caban                      INT             M40L             11:53 
   153  349676 Stewart Reid                    TAY             M40L             12:01 
    68         Alasdair Hind                   IND             M35L             12:05 
    65   41377 Ben Hartman                     INT             M35L             12:11 
   164  220108 Iain Shepherd                   INVOC           M40L             12:15 



Course 14  (10 8.1 km  350 m  

    60  501096 Daniel Halliday                 OD              M21L              0:00 
    86  221300 Colin Ledlie                    INT             M21L             10:34 
    55   33942 Duncan Grassie                  GRAMP           M21L             11:00 
    56  503516 Hector Haines                   EUOC            M21L             11:10 
   215  260525 Simon Gardner                   EUOC            M21L             11:18 
    62  503572 Matthew Halliday                OD              M21L             11:24 
   264  503547 James Tullie                    EUOC            M21L             11:32 
   265   33253 Patrick Walder                  CLYDE           M21L             11:38 
    67   33040 Will Hensman                    FVO             M21L             12:19 
   191  304310 Graeme Ackland                  INT             M21L             12:26