TINTO TWIN 2007Sun 04/11/2007 00:22
Results Scottish Night Champscreated by MT2003 © Stephan Krämer 2007

  Pl   Name                 Club        Class           Time 



Course 1  (10)               7.9 km   25 C                        

   1   David Godfree        INT         M21L           50:26 
   2   Fraser Purves        FVO         M35L         1:00:53 
   3   Kyle Heron           EUOC        M20L         1:01:24 
   4   James Tullie         EUOC        M21L         1:01:27 
   5   Patrick Walder       CLYDE       M21L         1:01:37 
   6   John Emeleus         KFO         M35L         1:02:31 
   7   Simon Gardner        EUOC        M21L         1:06:19 
   8   Francis O'Reilly     EUOC        M20L         1:11:20 

       Duncan Grassie       GRAMP       M21L              mp 
       Alasdair Hind        IND         M35L             dns 



Course 2  (40)               6.7 km   21 C                        

   1   Steven Barrett       FVO         M45L           48:56 
   2   Hazel Dean           FVO         W21L           57:41 
   3   Dave Robertson       CLYDE       M40L           57:52 
   4   Martin Dean          FVO         M50L           58:22 
   5   Ian Maxwell          RR          M45L         1:00:41 
   6   Martin Quirke        ESOC        M21S         1:04:20 
   7   Andy Hyslop          BASOC       M45L         1:04:48 
   8   Gary Longhurst       FVO         M45L         1:05:36 
   9   David Hirst          MAROC       M45L         1:05:49 
  10   Phil Smith           AYROC       M40L         1:06:24 
  11   Bob Cherry           AYROC       M50L         1:08:51 
  12   Kirsten Strain       EUOC        W21L         1:09:39 
  13   Ian McIntyre         INT         M40L         1:10:58 
  14   Peggy Purves         FVO         W35L         1:13:03 
  15   Ian Hamilton         GRAMP       M45L         1:15:11 
  16   David Nisbet         ESOC        M50L         1:16:45 
  17   Alan Halliday        OD          M50L         1:17:10 
  18   Paul Caban           INT         M40L         1:18:52 
  19   Michael Stewart      ESOC        M45L         1:20:09 
  20   Jason Simpson        TINTO       M21S         1:21:21 
  21   Rosalind Hussey      EUOC        W20L         1:21:49 
  22   David Frame          TAY         M45L         1:23:40 
  23   Crawford Lindsay     ESOC        M50L         1:25:09 
  24   Alastair Dunlop      IND         M21S         1:31:36 
  25   James Britton        IND         M21S         1:34:29 
  26   Andrew Macpherson    CLYDE       M40L         1:35:14 
  27   Myra McAdam          STAG        W21L         1:39:41 
  28   Chris Lee            AIRE        M21S         1:40:29 
  29   Outi Kamarainen      NOC         W21L         1:43:31 
  30   Hannah Parkinson     EUOC        W21L         1:57:31 
  31   Gerry Thomson        TINTO       M50L         2:01:55 

       Paul Frost           ECKO        M50L              mp 
       David MacRitchie     CLYDE       M35S              mp 
       Jessica Halliday     EUOC        W21L              mp 
       Calvin Crane         IND         M40L              mp 
       Michael Billinghurst WCOC        M45L             dns 
       Ken Daly             INT         M45L             dns 
       Duncan Francis       FVO         M45L             dns 
       Joanna Halliday      OD          W21L             dns 
       Heather Hartman      INT         W35L             dns 



Course 3  (23)               5.0 km   18 C                        

   1   Mark McLeod          ESOC        M18A           43:29 
   2   Tom Ryan             ESOC        M18A           44:21 
   3   Eddie Harwood        MOR         M55L           46:19 
   4   Paul Taylor          CLOK        M55L           49:51 
   5   Roger Scrutton       ESOC        M60L           52:26 
   6   Robin Strain         ELO         M55L           53:22 
   7   Ann Haley            INT         W40L           54:40 
   8   Joy Cameron          INVOC       W45L           55:24 
   9   Ted Finch            FVO         M55L           59:25 
  10   Ewan Cameron         INVOC       M45S         1:01:26 
  11   Dougie Condy         AYROC       M55L         1:03:25 
  12   Jane Halliday        OD          W45L         1:04:15 
  13   Jane Ackland         INT         W40L         1:06:31 
  14   Bill Stevenson       ESOC        M55L         1:08:57 
  15   Louise Longhurst     FVO         W40L         1:13:06 
  16   Chris McLeod         ESOC        W45L         1:15:41 
  17   Phil Smithard        KFO         M60L         1:16:25 
  18   Helen James          TINTO       W40L         1:20:29 
  19   Les Dalgleish        ESOC        M55L         1:20:39 
  20   Peter Craig          MAROC       M60L         1:25:08 
  21   Helena Nolan         ESOC        W40L         1:28:31 

       Cameron Scott        TINTO       M40S              mp 
       Graham McFadyen      BASOC       M45S              mp 



Course 4  (31)               3.2 km   13 C                        

   1   Matthew Halliday     OD          M16A           28:30 
   2   Jack Barrett         FVO         M16A           28:58 
   3   Alan Cherry          AYROC       M16A           29:30 
   4   Jonny Malley         NATO        M16A           34:53 
   5   Marnoch Hamilton-Jon GRAMP       M16A           48:25 
   6   Stephen Haley        INT         M16A           49:16 
   7   Nicola Crosby        NATO        W21S           49:36 
   8   Lynne Walker         ECKO        W50L           55:40 
   9   Margaret Dalgleish   ESOC        W55L           57:28 
  10   Annette Millburn     WCOC        W50L         1:03:09 
  11   Sally Lindsay        ESOC        W50L         1:08:32 
  12   Anne Stevenson       ESOC        W55L         1:10:41 
  13   Norma Coutts         ESOC        W65L         1:11:05 
  14   Jim Clark            ESOC        M70L         1:12:51 
  15   Sheila Strain        ELO         W50L         1:15:01 
  16   Emma +1 Cummock      IND         NIGHT GREEN  1:15:24 
  17   Richard Scarborough  NOC         NIGHT GREEN  1:16:03 
  18   Marguerite Pennell   WCOC        W65L         1:16:44 
  19   Roy Malley           NATO        M75L         1:16:46 
  20   Angela Whitworth     BL          W65L         1:22:13 
  21   Trish Carmichael     TINTO       W55L         1:23:23 
  22   John Crosby          NATO        M60S         1:23:30 
  23   Pauline McAdam       STAG        W50L         1:23:39 
  24   Janet Clark          ESOC        W65L         1:24:30 
  25   Genevieve Jones      GRAMP       W55L         1:29:00 

       Jackie Riley         STAG        W35S              mp 
       Janet Moxley         TINTO       W40S              mp 
       Ann Robertson        CLYDE       W40S              mp 
       Claire Macpherson    CLYDE       W21S             dns 
       Kathy Dale           MAROC       W40S             dns 
       Jamie Stevenson      FVO         M16A             dns 



Course 5  (9)                2.9 km   12 C                        

   1   Abi Longhurst        FVO         W16A           32:17 
   2   Lynn Young           TINTO       W16A           32:57 
   3   Kirstin Maxwell      RR          W16A           35:28 
   4   Lucy Taylor          CLOK        W16A           42:28 
   5   William Norman       EUOC        MALE NOVICE    59:02 

       Harry Lawson         ESOC        M70S              mp 
       Patricia McLaughlin  STAG        W55S              mp 
       Marjory Craig        MAROC       W60S              mp 
       Val Finch            FVO         W55S             dns 



Course 6  (7)                2.3 km   7 C                         

   1   Craig Nolan          ESOC        M14A           15:12 
   2   Andrew Lindsay       ESOC        M14A           16:11 
   3   Rona Lindsay         ESOC        W14A           16:36 
   4   Mark Haley           INT         Day Yellow     20:33 
   5   James Ackland        INT         DARK YELLOW    33:46 

       Kate Mann            EUOC        WOMEN NOVIC       mp 
       Patrick Ryan         ESOC        M14A             dns