TINTO TWIN 2007Sun 04/11/2007 14:58
Results SOL 7created by MT2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Name                       Club                        Time 



M21L  (6)                      8.1 km  350 m   29 C    

    1   Tullie, James              EUOC                     1:08:56 
    2   Walder, Patrick            CLYDE                    1:19:19 
    3   Halliday, Matthew          OD                       1:24:27 
    4   Grassie, Duncan            GRAMP                    1:27:40 
    5   Ledlie, Colin              INT                      2:17:26 

        Gardner, Simon             EUOC                          mp 



M35L  (4)                      7.0 km  295 m   27 C    

    1   Purves, Fraser             FVO                      1:01:27 
    2   Hartman, Ben               INT                      1:06:41 
    3   Hind, Alasdair             IND                      1:47:49 

   nc   Heron, Kyle                EUOC                     1:07:40 



M40L  (9)                      7.0 km  295 m   27 C    

    1   Robertson, Dave            CLYDE                    1:03:13 
    2   Reid, Stewart              TAY                      1:10:41 
    3   McIntyre, Ian              INT                      1:23:39 
    4   Hoey, Trevor               FVO                      1:24:23 
    5   Coustick, Dave             FVO                      1:25:38 
    6   Smith, Phil                AYROC                    1:28:12 
    7   Shepherd, Iain             INVOC                    1:30:06 
    8   Macpherson, Andrew         CLYDE                    1:58:18 

        Caban, Paul                INT                           mp 



M45L  (13)                     5.9 km  260 m   27 C    

    1   Barrett, Steven            FVO                        53:46 
    2   Chepelin, Evgueni          GRAMP                      59:23 
    3   Orr, Robin                 CLYDE                    1:00:39 
    4   Longhurst, Gary            FVO                      1:04:24 
    5   Maxwell, Ian               RR                       1:05:19 
    6   Perry, Mel                 AYROC                    1:10:35 
    7   Hirst, David               MAROC                    1:11:55 
    8   McIntyre, Graham           INT                      1:13:14 
    9   Gomersall, Sam             GRAMP                    1:13:56 
   10   Hamilton, Ian              GRAMP                    1:21:25 
   11   Picksley, Mark             FVO                      1:28:06 
   12   Frame, David               TAY                      1:30:27 
   13   Ramsay, John               ELO                      1:37:37 



M50L  (10)                     5.9 km  260 m   27 C    

    1   Dean, Martin               FVO                        59:41 
    2   Petrie, Donald             CLYDE                    1:00:54 
    3   Cherry, Bob                AYROC                    1:10:54 
    4   Nisbet, David              ESOC                     1:12:57 
    5   Lindsay, Crawford          ESOC                     1:18:59 
    6   Halliday, Alan             OD                       1:29:41 
    7   Kassyk, Mark               ESOC                     1:30:05 
    8   Frost, Paul                ECKO                     1:40:27 
    9   Woodward, Charlie          AYROC                    1:52:22 
   10   Fordyce, David             BAOC                     2:41:02 



M55L  (12)                     4.6 km  200 m   21 C    

    1   Armitage, David            GRAMP                      50:02 
    2   Harwood, Eddie             MOR                        53:09 
    3   Taylor, Paul               CLOK                       54:34 
    4   Johnson, Paul              BL                         55:46 
    5   Condy, Dougie              AYROC                    1:00:10 
    6   Kershaw, David             ESOC                     1:05:37 
    7   Finch, Ted                 FVO                      1:06:01 
    8   Dalgleish, Les             ESOC                     1:12:16 
    9   Findlay, Robert            ESOC                     1:23:56 
   10   Strain, Robin              ELO                      1:25:13 
   11   Stevenson, Bill            ESOC                     1:25:38 

        O'Donoghue, Tim            SOLWAY                        mp 



M60L  (11)                     4.6 km  200 m   21 C    

    1   Smithard, Phil             KFO                        58:56 
    2   Richardson, Anthony        LOC                        59:17 
    3   McLean, Neil               GRAMP                    1:01:20 
    4   Lessells, Alastair         ESOC                     1:02:17 
    5   Philp, Robert              KFO                      1:03:19 
    6   Scrutton, Roger            ESOC                     1:05:13 
    7   Owen, Barry                INT                      1:09:14 
    8   McQuillen, Dave            SOLWAY                   1:13:49 
    9   Sowood, Tim                MDOC                     1:19:19 

        Melville, Bill             TAY                           mp 
        Craig, Peter               MAROC                         mp 



M65L  (3)                      4.5 km  190 m   21 C    

    1   Atherton, Mike             BASOC                    1:20:41 
    2   Whitworth, Dick            BL                       1:31:14 
    3   McLeod, Donald             FVO                      1:38:06 



M70L  (1)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Clark, Jim                 ESOC                     1:27:47 



M21S  (6)                      5.9 km  260 m   27 C    

    1   Popham, Frank              KFO                      1:16:14 
    2   Dunlop, Alastair           IND                      1:24:44 
    3   Lee, Chris                 AIRE                     1:32:29 
    4   Firth, Simon               ESOC                     1:56:20 

        Dalgleish, Andrew          ESOC                          mp 
        Gardner, Peter             EUOC                          mp 



M35S  (2)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Wood, Mark                 ESOC                       59:58 
    2   MacRitchie, David          CLYDE                    1:19:04 



M40S  (3)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Flint, Doug                FVO                      1:11:15 
    2   McMillan, Paul             MAROC                    1:26:07 
    3   Scott, Cameron             TINTO                    1:43:22 



M45S  (10)                     4.5 km  190 m   21 C    

    1   O'Brien, Terry             STAG                       59:30 
    2   Clelland, William          GRAMP                    1:00:28 
    3   Aitken, James              TAY                      1:01:35 
    4   Brown, Keith               ESOC                     1:04:14 
    5   Allison, David             STAG                     1:06:32 
    5   Nixon, John                CLYDE                    1:06:32 
    7   Mcleod, Iain               GRAMP                    1:06:50 
    8   Cameron, Ewan              INVOC                    1:13:23 
    9   Downie, Alan               TAY                      1:20:43 
   10   McFadyen, Graham           BASOC                    1:34:32 



M50S  (8)                      4.5 km  190 m   21 C    

    1   Young, Blair               TINTO                    1:00:58 
    2   Holliday, Mark             FVO                      1:03:03 
    3   Bruce, William             RR                       1:18:08 
    4   Doig, Ian                  KFO                      1:26:17 
    5   Neilson, Gordon            ESOC                     1:36:33 
    6   Morrison, Jim              ESOC                     2:33:09 
    7   Miller, Brian              ESOC                     3:03:54 

        Fraser, Alex               IND                           mp 



M55S  (1)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Knox, Jim                  RR                       1:09:09 



M60S  (2)                      3.7 km  130 m   16 C    

    1   Armer, Geoff               BL                       1:16:13 

        Crosby, John               NATO                          mp 



M70S  (1)                      2.9 km  145 m   14 C    

        Lawson, Harry              ESOC                          mp 



W21L  (9)                      5.9 km  260 m   27 C    

    1   Dean, Hazel                FVO                      1:04:03 
    2   Berrow, Fiona              ECKO                     1:17:16 
    3   Burden, Rose               EUOC                     1:29:06 
    4   McAdam, Myra               STAG                     1:30:14 
    5   Strain, Kirsten            EUOC                     1:30:54 
    6   Parkinson, Hannah          EUOC                     1:46:29 
    7   Laidlaw, Anita             KFO                      1:49:48 

        Halliday, Jessica          EUOC                          mp 
        Lewsley, Stella                                          mp 



W35L  (2)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Hartman, Heather           INT                        56:55 
    2   Purves, Peggy              FVO                      1:08:53 



W40L  (8)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Haley, Ann                 INT                        58:36 
    2   Mcleod, Carolyn            GRAMP                    1:02:04 
    3   Ackland, Jane              INT                      1:02:30 
    4   Nolan, Helena              ESOC                     1:03:55 
    5   Longhurst, Louise          FVO                      1:13:45 
    6   Tilbrook, Cathy            FVO                      1:14:43 
    7   James, Helen               TINTO                    1:28:08 
    8   McIntyre, Jane             INT                      1:59:55 



W45L  (8)                      4.5 km  190 m   21 C    

    1   Malley, Jane               NATO                       59:38 
    2   McLeod, Chris              ESOC                     1:05:15 
    3   Halliday, Jane             OD                       1:05:32 
    4   Knox, Lindsey              RR                       1:06:42 
    5   Patterson, Christine       CLYDE                    1:11:07 
    6   Cameron, Joy               INVOC                    1:13:16 
    7   McIntyre, Morag            INT                      1:21:31 
    8   Downie, Fiona              TAY                      1:36:46 



W50L  (9)                      4.5 km  190 m   21 C    

    1   Berrow, Gill               ECKO                     1:07:15 
    2   Strain, Sheila             ELO                      1:11:16 
    3   McAdam, Pauline            STAG                     1:11:41 
    4   Petrie, Amelia             CLYDE                    1:17:56 
    5   Lindsay, Sally             ESOC                     1:20:43 
    6   Walker, Lynne              ECKO                     1:24:03 
    7   Johnson, Judy              BL                       1:28:33 
    8   Woodward, Patricia         AYROC                    1:58:43 
    9   Richardson, Pauline        LOC                      1:59:12 



W55L  (8)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Dalgleish, Margaret        ESOC                     1:08:02 
    2   Stevenson, Anne            ESOC                     1:09:47 
    3   Smithard, Heather          KFO                      1:12:32 
    4   Carmichael, Trish          TINTO                    1:15:17 
    5   Dearman, Margaret          MOR                      1:22:14 
    6   Clenaghan, Jan             SOLWAY                   1:24:44 
    7   Lessells, Katy             ESOC                     1:45:32 
    8   Jones, Genevieve           GRAMP                    2:03:30 



W60L  (3)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Rammell, Joyce             SOLWAY                   1:23:41 
    2   Melville, Katharine        TAY                      1:30:46 
    3   Fraser, Liz                TAY                      1:40:55 



W65L  (5)                      3.7 km  130 m   16 C    

    1   Coutts, Norma              ESOC                     1:07:12 
    2   Clark, Janet               ESOC                     1:19:18 
    3   Laws, Moira                TAY                      1:21:49 
    4   Pennell, Marguerite        WCOC                     1:32:23 
    5   Whitworth, Angela          BL                       1:34:06 



W70L  (1)                      3.7 km  130 m   16 C    

    1   Plant, Barbara             BL                       1:33:10 



W21S  (3)                      4.5 km  190 m   21 C    

    1   Armer, Elise               STAG                     1:05:17 
    2   Thomson, Heather           ESOC                     1:11:31 
    3   Crosby, Nicola             NATO                     1:22:18 



W35S  (5)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Leonard, Jen               FVO                        50:27 
    2   Weir, Fiona                INT                      1:07:07 
    3   Easton, Lynn               CLYDE                    1:34:22 
    4   Duncan, Claire             KFO                      1:34:34 
    5   Vick, Sandra               NN                       1:42:51 



W40S  (4)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Cunningham, Alison         ESOC                     1:02:20 
    2   Maxwell, Eileen            RR                       1:19:37 
    3   Dale, Kathy                MAROC                    1:42:26 

        Robertson, Ann             CLYDE                         mp 



W45S  (3)                      3.7 km  130 m   16 C    

    1   O'Donoghue, Helen          SOLWAY                   1:17:56 
    2   Orr, Liz                   CLYDE                    1:20:22 
    3   Clelland, Julie            IND                      2:33:25 



W50S  (3)                      2.9 km  145 m   14 C    

    1   Taylor, Wendy              CLOK                       49:42 
    2   Davies, Patricia           NATO                       50:13 
    3   Perry, Theresa             AYROC                    1:12:02 



W55S  (4)                      2.9 km  145 m   14 C    

    1   Findlay, Fiona             ESOC                       50:34 
    2   Rollo, Sally               SOLWAY                   1:20:48 
    3   McLaughlin, Patricia       STAG                     2:18:27 

        Finch, Val                 FVO                           mp 



W60S  (7)                      2.9 km  145 m   14 C    

    1   McQuillen, Jane            SOLWAY                   1:02:11 
    2   Sowood, Adrienne           MDOC                     1:04:03 
    3   Brown, Maureen             FVO                      1:08:06 
    4   Firth, Carole              NATO                     1:09:37 
    5   Craig, Marjory             MAROC                    1:10:20 
    6   Kershaw, Kirsteen          ESOC                     1:20:03 
    7   Atherton, Norma            BASOC                    1:24:11 



W65S  (1)                      2.9 km  145 m   14 C    

    1   Robertson, Seonaid         SOLWAY                   1:34:30 



M16A  (1)                                              

    1   Cherry, Alan               AYROC                    1:03:57 



MALE NOVICE  (1)               4.3 km  130 m   16 C    

    1   Norman, William            EUOC                     1:01:31 



WOMEN NOVICE  (1)              4.3 km  130 m   16 C    

    1   Mann, Kate                 EUOC                     1:24:05 



DARK YELLOW  (1)                                       

    1   Ackland, James             INT                        17:55 



JM1  (2)                       1.3 km  40 m   7 C      

    1   Condy, Tony                AYROC                       8:49 
    2   Smith, Fergus              AYROC                      12:57 



JM2  (3)                       1.9 km  45 m   12 C     

    1   Cunningham, Jamie          ESOC                       13:42 
    2   Reid, Euan                 TAY                        15:06 
    3   McIntyre, Angus            INT                        17:55 



JM3  (4)                       2.3 km  80 m   9 C      

    1   Haley, Mark                INT                        20:37 
    2   Gomersall, Jack            GRAMP                      22:37 
    3   McIntyre, Donald           INT                        24:09 
    4   Mcleod, Calum              GRAMP                      26:33 



JM4  (6)                       3.5 km  112 m   13 C    

    1   Chepelin, Alexander        GRAMP                      38:49 
    2   Nolan, Craig               ESOC                       43:49 
    3   Lindsay, Andrew            ESOC                       49:22 
    4   Ramsay, Owain              ELO                        50:41 
    5   Nixon, Ruairidh            CLYDE                      53:01 

        Johnston, Ciaran           ESOC                          mp 



JM5M  (7)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Stevenson, Jamie           FVO                        46:52 
    2   Gomersall, Tim             GRAMP                      51:53 
    3   Barrett, Jack              FVO                        56:28 
    4   Ramsay, Tal                ELO                      1:02:05 
    5   Morrison, Tyler            ESOC                     1:05:23 
    6   Hamilton-Jones, Marnoch    GRAMP                    1:16:08 
    7   Haley, Stephen             INT                      1:17:02 



JM5L  (6)                      5.9 km  260 m   27 C    

    1   Malley, Jonny              NATO                       58:21 
    2   McLeod, Mark               ESOC                     1:01:23 
    3   Cherry, Alan               AYROC                    1:03:57 
    4   Ryan, Tom                  ESOC                     1:05:05 
    5   Cochrane, Jonathon         EUOC                     1:11:53 
    6   O'Reilly, Francis          EUOC                     1:24:36 



JW1  (1)                       1.3 km  40 m   7 C      

    1   Smith, Kirsty              AYROC                      14:11 



JW2  (2)                       1.9 km  45 m   12 C     

    1   Smith, Lindsay             AYROC                      15:08 
    2   Robertson, Lindsay         CLYDE                      35:02 



JW3  (4)                       2.3 km  80 m   9 C      

    1   McMillan, Rhona            MAROC                      26:38 
    2   Petrie, Gemma              CLYDE                      39:20 
    3   Crosby, Alex               NATO                       54:56 
    4   Robertson, Catriona        CLYDE                      58:35 



JW4  (7)                       3.5 km  112 m   13 C    

    1   Shepherd, Rosalind         INVOC                      39:10 
    2   Mcleod, Katrina            GRAMP                      42:28 
    3   Lindsay, Rona              ESOC                       42:50 
    4   Aitken, Evie               TAY                        44:31 
    5   Brown, Frances             FVO                        51:50 
    6   Dean, Morven               FVO                      1:00:39 
    7   Maxwell, Karen             RR                       1:01:01 



JW5S  (5)                      4.1 km  160 m   16 C    

    1   Shepherd, Joanna           INVOC                      43:56 
    2   Maxwell, Kirstin           RR                         54:34 
    3   Longhurst, Abi             FVO                        55:10 
    4   Petrie, Lisa               CLYDE                    1:29:19 
    5   Young, Lynn                TINTO                    1:30:34 



JW5L  (7)                      4.6 km  200 m   21 C    

    1   Orr, Jessica               CLYDE                      59:40 
    2   Taylor, Lucy               CLOK                     1:00:11 
    3   Ayre, Lauren               AYROC                    1:12:45 
    4   Condy, Christina           AYROC                    1:14:02 
    5   Hussey, Rosalind           EUOC                     1:14:26 
    6   Urquhart, Isabel           EUOC                     1:28:26 

        Humphrey, Ellie            EUOC                          mp 



Orange  (5)                    2.3 km  80 m   9 C      

    1   Hendrie, Laura             FVO                        29:32 
    2   Hensman, Susan             FVO                        40:56 
    3   Ryan, Anna                                            45:42 
    4   Nixon, Ciar                CLYDE                      52:01 
    5   Allison, Lorna             STAG                       55:44 



White  (5)                     1.3 km  40 m   7 C      

    1   Brown, Ben                 ESOC                       17:09 
    2   Brown, Rachel              ESOC                       17:30 
    3   McIntyre, Logan                                       21:29 
    4   Reid, Callum               TAY                        23:29 
    5   Hall, Lucie                IND                        27:46 



Red  (1)                       4.3 km  130 m   16 C    

    1   Twissell, Susan            INT                        59:04 



Day Yellow  (3)                1.9 km  45 m   12 C     

    1   Ackland, James             INT                        17:55 
    2   Hendrie, Rachel            FVO                        28:07 
    3   O'Donoghue, Ailsa          SOLWAY                     54:09 



Day Light Green  (7)           3.5 km  112 m   13 C    

    1   Bartlett, Patrick          INT                        40:14 
    2   Haley, Graham              INT                        57:44 
    3   Duncan, Roderick           KFO                      1:04:46 
    4   Nixon, Chris               CLYDE                    1:07:33 
    5   Cummock, Emma              IND                      1:23:36 
    6   Patterson, Robert          CLYDE                    1:27:09 
    7   Woodward, Tess             AYROC                    1:52:41 



Day Green  (3)                 3.7 km  130 m   16 C    

    1   Coon, Emily                ESOC                       55:55 
    2   Lardet, Pascal             FVO                      1:18:59 
    3   Firth, Peter               NATO                     1:26:55 



M75S  (1)                      2.9 km  145 m   14 C    

    1   Robertson, Ian             SOLWAY                   1:14:56