Class posn Name City Crs Time Points Penalty Final
M10 1 Alexander Chepelin GRAMP 3 00:45:28 120 55 65
  2 Max Ledlie INT 3 00:33:13 10   10
M12 1 Andrew Lindsay ESOC 3 00:41:19 110 14 96
M14 1 Graham Hemingway CSOA 3 00:34:08 100   100
  2 Tom Ryan ESOC 3 00:39:49 100   100
M14 3 Cameron Arnold CSOA 3 00:45:03 90 51 39
M16 1 Mark McLeod ESOC 2 01:02:39 310 27 283
M21 1 Murray Strain INT 1 01:09:33 510   510
  2 Fraser Purves FVO 1 01:05:04 480   480
  3 Ross McLennan CLYDE 1 01:09:21 420   420
  4 Patrick Walder CLYDE 1 01:03:20 410   410
  5 Jason Simpson STAG 1 01:07:58 220   220
  6 Alastair Dunlop Independent 1 01:10:53 210 9 201
M35 1 Steve Nicholson FVO 1 01:12:44 550 28 522
  2 Dave Robertson CLYDE 1 01:07:38 480   480
  3 Jon Cross FVO 1 01:10:04 480 1 479
  4 Ben Hartman INT 1 01:09:25 400   400
  5 Andrew Reynolds BAOC 1 01:08:30 350   350
  6 Andy Paterson CLYDE 1 01:14:09 250 42 208
  7 Andrew MacPherson CLYDE 1 01:24:33 300 146 154
  8 Colin Ledlie INT 1 01:07:54 120   120
M40 1 Evgueni Chepelin GRAMP 2 01:05:52 370 59 311
  2 Steve Wilson CLYDE 2 01:08:17 390 83 307
  3 Ken Daly INT 2 01:09:31 360 96 264
  4 Iain Shepherd INVOC 2 01:09:17 340 93 247
  5 David Allison STAG 2 01:00:25 200 5 195
  6 Mike Edwards RAFO 2 00:56:39 150   150
M45 1 Martin Dean FVO 2 01:01:31 350 16 334
  2 Terry O'Brien STAG 2 00:56:27 280   280
  3 Donald Petrie CLYDE 2 01:05:24 330 54 276
  4 Richard Oxlade GRAMP 2 01:07:46 340 78 262
  5 Ian Maxwell RR 2 01:01:11 270 12 258
  6 Michael Stewart ESOC 2 01:00:43 230 8 222
  7 Paul Frost ECKO 2 00:58:34 130   130
  8 Mark Kassyk ESOC 2 01:10:55 240 110 130
  9 Gerry Thomson STAG 2 01:06:25 180 65 115
M50 1 Rob Hickling GRAMP 2 00:59:26 340   340
  2 Andy McLeod ESOC 2 00:59:58 280   280
  3 Andy Lewsley BL 2 01:01:12 290 12 278
  4 Crawford Lindsay ESOC 2 01:04:22 310 44 266
  5 Roger Garnett ESOC 2 00:58:32 220   220
M55 1 Andy Tivendale MAROC 2 00:56:21 310   310
  2 Phil Smithard KFO 2 00:59:51 300   300
  3 Alastair Lessells ESOC 2 00:56:19 260   260
  4 Martin Wilson BKO 2 01:02:23 240 24 216
  5 Roger Scrutton ESOC 2 00:58:54 210   210
  6 Dougie Condy AYROC 2 01:02:25 230 25 205
  7 Dick Carmichael TINTO 2 00:56:59 200   200
  8 John Anderson TAY 2 01:00:01 190 1 189
  9 Robert Findlay ESOC 2 00:58:46 180   180
  10 George Esson GRAMP 2 01:00:38 180 7 173
  11 Bill Stevenson ESOC 2 00:56:06 160   160
  12 Robin Strain ELO 2 01:03:41 170 37 133
  13 Ian Turner SOLWAY 2 01:12:12 240 122 118
M60 1 Neil McLean GRAMP 2 01:04:41 320 47 273
  2 Bill Melville TAY 2 01:01:52 220 19 201
  3 Dick Amour INVOC 2 01:12:38 320 127 193
M65 1 Jim Clark ESOC 2 01:07:55 100 80 20
M70 1 Bill Gauld ESOC 2 01:00:17 240 3 237
  2 Roy Malley NATO 2 00:58:36 150   150
  3 Ken Davidson INVOC 2 00:49:59 70   70
  4 Jim Young LOC 2 00:42:47 40   40
Orange 1 Stewart Dunlop AYROC 5 00:42:19      
  2 Lorna Allison STAG 5 00:48:24      
W10 1 Karen Maxwell RR 3 00:38:54 90   90
  2 Hannah & Cherry Ledlie INT 3 00:42:28 20 25 -5
W12 1 Rosalind Shepherd INVOC 3 00:38:06 140   140
  2 Oban Lewsley BL 3 00:40:55 90 10 80
  3 Rona Lindsay ESOC 3 00:45:19 120 54 66
W14 1 Kirstin Maxwell RR 3 00:40:31 140 6 134
  2 Lisa Petrie CLYDE 3 00:40:10 130 2 128
  3 Joanna Shepherd INVOC 3 00:54:38 250 147 103
  4 Gemma Bell CSOA 3 00:38:19 90   90
  5 Charlotte Watson CSOA 3 00:44:01 130 41 89
  6 Lynn Young TINTO 3 00:48:08 110 82 28
W16 1 Christina Condy AYROC 2 00:56:57 210   210
  2 Lynsey Thomson STAG 2 00:51:51 90   90
W21 1 Hazel Dean FVO 1 01:07:09 430   430
  2 Beccy Osborn FVO 1 01:10:19 380 4 376
  3 Kirsten Strain ELO 1 01:09:28 290   290
  4 Sarah McAdam STAG 1 01:06:46 240   240
  5 Fiona Forrest RR 1 01:05:54 190   190
  6 Claire Longmuir CLYDE 1 01:12:43 180 28 152
W35 1 Heather Hartman INT 2 01:01:53 240 19 221
W40 1 Louise Longhurst FVO 2 00:59:49 200   200
  2 Helen James TAY 2 01:00:29 140 5 135
  3 Carol Young RAFO 2 01:18:19 130 184 -54
W45 1 Chris McLeod ESOC 2 01:02:13 270 23 247
  2 Sally Lindsay ESOC 2 00:59:08 200   200
  3 Lindsey Knox RR 2 01:03:33 210 36 174
  4 Patricia Woodward AYROC 2 00:57:48 120   120
  5 Lorna Young TINTO 2 01:09:03 120 91 29
W50 1 Stella Lewsley BL 2 00:56:42 270   270
  2 Hilary Quick MAROC 2 00:57:10 240   240
  3 Lynne Walker ECKO 2 01:01:40 240 17 223
  4 Pauline McAdam STAG 2 01:03:31 200 36 164
  5 Trina Rogerson ELO 2 00:58:44 160   160
W55 1 Trish Carmichael TINTO 2 00:57:34 170   170
  2 Sheila Strain ELO 2 01:05:26 200 55 145
  3 Anne Stevenson ESOC 2 01:07:40 170 77 93
  4 Lindsey Esson GRAMP 2 00:53:02 80   80
  5 Katy Lessells ESOC 2 01:03:44 100 38 62
  6 Marcella McLennan TINTO 2 01:11:25 150 115 35
  7 Diana Turner SOLWAY 2 01:24:54 180 249 -69
W60 1 Angela Whitworth BL 2 01:03:52 140 39 101
  2 Janet Clark ESOC 2 01:04:28 130 45 85
  3 Leena McLean GRAMP 2 01:04:04 70 41 29
W65 1 Norma Coutts ESOC 2 00:54:37 100   100
W70 1 Lilian Davidson INVOC 2 00:53:17 20   20