Place Class Club Course Time Points Penalty Final 
1 Steve Nicholson M35 FVO 1 1:09:03 570   570
2 Patrick Walder M21 CLYDE 1 1:10:51 570 9 561
3 Marcus Pinker M21 FVO 1 1:10:09 550 2 548
4 Graeme Ackland M21 INT 1 1:11:50 560 19 541
5 Dave Robertson M35 CLYDE 1 1:08:36 530 530
6 Scott Fraser M21 INT 1 1:09:04 530 530
7 Steve Wilson M35 CLYDE 1 1:13:53 530 39 491
8 Gillian Godfree W21 INT 1 1:08:28 490 490
9 Fraser Purves M21 FVO 1 1:11:20 500 14 486
10 Rob Lee M21 INT 1 1:18:53 570 89 481
11 John Emeleus M21 CLYDE 1 1:13:00 510 30 480
12 Jon Cross M35 FVO 1 1:10:01 470 1 469
13 Anna Edenbrandt W21 INT 1 1:08:29 450 450
14 Jon Marsden M21 JOK 1 1:09:51 450 450
15 Alison O'Neil W21 EUOC 1 1:09:47 440 440
16 Ross McLennan M21 TINTO 1 1:11:10 440 12 428
17 Hazel Dean W21 FVO 1 1:13:51 460 39 421
18 Hannah Wootton W21 HOC 1 1:09:12 420 420
19 Petter Loe M35 Independent 1 1:07:21 410 410
20 Andrew Dalgleish M21 ESOC 1 1:09:18 410 410
21 Andrew MacPherson M35 CLYDE 1 1:09:26 410 410
22 Alastair Brunton M21 CLYDE 1 1:11:01 420 11 409
23 Beccy Osborn W21 FVO 1 1:11:09 410 12 398
24 Tim Smith M21 JOK 1 1:08:49 390 390
25 Mike Garvin M21 JOK 1 1:08:58 390 390
26 Heather Hartman W21 INT 1 1:09:12 380 380
27 Neil Kitching M35 FVO 1 1:09:14 370 370
28 Scott McKendrick M21 CUNOC 1 1:07:08 360 360
29 Ronald Nolan M35 ESOC 1 1:09:42 350 350
30 Jacob Sharpe M21 JOK 1 1:11:47 360 18 342
31 Sue Leadbeater W21 CLYDE 1 1:05:16 340 340
32 Rupert Parkinson M35 FVO 1 1:07:36 340 340
33 Jason Simpson M21 STAG 1 1:09:17 330 330
34 Tim Day M21 HH 1 1:09:42 330 330
35 Darina Cunnane W21 INT 1 1:06:20 320 320
36 Alice Moir W21 GUOC 1 1:07:50 300 300
37 Col Ewing M21 Independent 1 1:08:44 300 300
38 Mark Robson M21 Independent 1 1:10:50 290 9 281
39 Myra McAdam W21 STAG 1 1:10:15 270 3 267
40 Emilia Neilson W21 Independent 1 0:44:53 260 260
41 Heather Walton W21 JOK 1 1:07:11 250 250
42 Andy MacLeod M21 EUOC 1 1:07:32 250 250
43 Jackie Riley W21 STAG 1 1:04:58 240 240
44 Lynn Easton W21 CLYDE 1 1:06:55 230 230
45 Stewart Caithness M21 EUOC 1 0:44:40 220 220
46 Carol Boyd W21 RR 1 1:09:35 220 220
47 Emily Coon W21 AUOC 1 1:00:35 210 210
48 David McNeish M21 CLYDE 1 1:12:15 230 23 207
49 Hlaia O'Shea W21 Independent 1 1:04:35 190 190
50 Jen Leonard W21 FVO 1 0:50:29 180 180
51 Dace Medne W21 GRAMP 1 1:08:25 170 170
1 Chris Sanderson M40 CLYDE 2 0:59:17 450 450
2 John Tullie M45 RR 2 0:58:23 420 420
3 Donald Petrie M45 CLYDE 2 0:59:19 410 410
4 Mike Stewart M45 ESOC 2 0:58:57 380 380
5 Andy McLeod M45 ESOC 2 0:59:59 380 380
6 Robert Cherry M45 CUNOC 2 1:01:09 390 12 378
7 Kenneth Daly M40 INT 2 0:58:18 370 370
8 David Allison M40 STAG 2 0:58:18 360 360
9 Robin Sloan M55 RR 2 0:59:32 360 360
10 Ian Searle M40 GRAMP 2 0:59:13 350 350
11 Phil Smithard M55 KFO 2 1:01:23 360 14 346
12 Neil McLean M60 GRAMP 2 0:57:28 340 340
13 Evgueni Chepelin M40 GRAMP 2 0:59:06 340 340
14 Roger Garnett M50 ESOC 2 0:58:16 330 330
15 Andrew Armstrong M45 CUNOC 2 0:59:19 330 330
16 Fraser Brunton M50 CLYDE 2 0:55:56 320 320
17 Dougie Condy M50 CUNOC 2 0:57:29 320 320
18 Robin Orr M40 CLYDE 2 0:59:29 320 320
19 Donald Grassie M45 GRAMP 2 1:01:53 330 19 311
20 David Kershaw M50 ESOC 2 0:57:55 310 310
21 Benedict Bate M55 ESOC 2 0:57:57 310 310
22 Alastair Lessells M55 ESOC 2 1:01:36 320 16 304
23 Gill Berrow W45 ECKO 2 0:57:38 300 300
24 Eddie Harvey M55 ESOC 2 0:58:48 300 300
25 Bill Mason M55 INT 2 0:59:36 300 300
26 Chris McLeod W40 ESOC 2 1:00:56 310 10 300
27 Ian Moir M55 ESOC 2 0:59:17 290 290
28 Jim Heardman M60 ESOC 2 0:59:23 290 290
29 Helen James W40 TAY 2 1:00:27 290 5 285
30 Ernie Cromie M50 LINOC 2 1:00:45 290 8 282
31 Jonquil Nicholl W45 MAROC 2 0:57:39 280 280
32 David Northcott M45 ELO 2 0:58:57 280 280
33 Sheila Strain W55 ELO 2 0:59:42 280 280
34 Bill Gauld M70 ESOC 2 1:00:08 280 2 278
35 Mark Kassyk M45 ESOC 2 1:01:27 280 15 265
36 Terry O'Brien M45 STAG 2 0:56:07 260 260
37 Keith Dawson M45 INT 2 0:56:51 260 260
38 Allan Downie M45 TAY 2 0:59:08 260 260
39 Joanna Langan W16 MAROC 2 0:59:14 260 260
40 Kirsten Strain W18 ELO 2 0:54:56 250 250
41 Trish Carmichael W55 TINTO 2 0:57:21 250 250
42 Pat Flanagan M60 CUNOC 2 0:58:02 250 250
43 Gregor MacFarlane M40 STAG 2 0:58:50 250 250
44 Leslie Dalgleish M50 ESOC 2 0:59:02 250 250
45 Simon Langan M40 MAROC 2 0:59:10 250 250
(nc) Ian Pyrah  M55 ESOC 2 0:59:12 250 250
46 George Esson M55 GRAMP 2 0:56:15 240 240
47 Robert Findlay M50 ESOC 2 0:56:46 240 240
48 Margaret Dalgleish W50 ESOC 2 0:57:06 240 240
49 Trina Rogerson W50 ELO 2 0:58:41 240 240
50 Dick Carmichael M55 TINTO 2 0:58:42 240 240
51 Michael Atherton M60 BASOC 2 0:58:42 240 240
52 Fiona Findlay W50 ESOC 2 1:00:07 240 2 238
53 Joyce Brunton W50 CLYDE 2 0:52:33 230 230
54 Sally Lindsay W45 ESOC 2 0:55:32 230 230
55 Robert Philp M55 KFO 2 0:57:11 230 230
56 Joan Noble W55 INVOC 2 1:01:19 240 14 226
57 Heather Smithard W50 KFO 2 1:03:33 260 36 224
58 Amelia Petrie W45 CLYDE 2 0:53:17 220 220
59 Oonagh Grassie W45 GRAMP 2 0:56:16 220 220
60 John Ramsay M40 ELO 2 0:57:21 220 220
61 Katherine Kirk W35 CLYDE 2 1:05:07 270 52 218
62 David Frame M45 TAY 2 1:05:53 270 59 211
63 Linden Nicholson W50 ESOC 2 0:57:52 210 210
64 Rachel Wilson W35 CLYDE 2 0:58:22 210 210
65 Mary Matthews W50 FVO 2 1:00:50 210 9 201
66 William Bruce M50 RR 2 0:56:21 200 200
67 Moira Laws W60 TAY 2 0:58:59 200 200
68 Anne Stevenson W55 ESOC 2 1:00:20 200 4 196
69 Gerry Thomson M45 STAG 2 1:03:21 230 34 196
70 Louie Plenderleith M45 STAG 2 1:02:32 220 26 194
71 David Ellison M55 KFO 2 1:07:31 270 76 194
72 Camilla Sims W20 GUOC 2 0:54:00 190 190
73 John Barrow M55 INT 2 0:58:41 190 190
74 Jim Clark M65 ESOC 2 0:56:00 180 180
75 Elaine Gillies W35 TAY 2 0:57:29 180 180
76 Ken Hall M60 MAROC 2 0:58:05 180 180
77 Eleanor Pyrah W55 ESOC 2 1:00:21 180 4 176
78 Crawford Lindsay M45 ESOC 2 1:03:51 210 39 171
79 Ray Heyworth M70 INT 2 0:54:11 170 170
80 Marion MacCormick W55 BASOC 2 0:56:32 170 170
81 Colin Inverarity M50 INT 2 0:56:57 170 170
82 Robin Strain M50 ELO 2 0:57:48 170 170
83 Brian Smith M45 KFO 2 1:03:15 200 33 167
84 Pauline McAdam W45 STAG 2 1:00:27 170 5 165
85 Gordon Ross M45 Independent 2 0:55:47 160 160
86 Drew Sommerville M70 CLYDE 2 1:00:12 160 2 158
87 Brigid Flanagan W55 CUNOC 2 1:01:11 170 12 158
88 Norma Atherton W55 BASOC 2 0:55:54 150 150
89 Katy Lessells W55 ESOC 2 0:57:19 150 150
90 Anne Plenderleith W45 STAG 2 1:01:14 160 13 147
91 Valerie Springett W55 INVOC 2 0:57:13 140 140
92 Lindsey Esson W50 GRAMP 2 0:54:16 130 130
93 Marion Moir W50 ESOC 2 0:54:36 130 130
94 Evelyn Hall W60 MAROC 2 0:55:12 120 120
95 Marion Lawson W60 ESOC 2 1:03:39 140 37 103
96 Sarah McAdam W20 STAG 2 0:35:25 100 100
97 Ann Robertson W35 CLYDE 2 0:50:59 100 100
98 Karen Baillie W20 GUOC 2 0:52:21 100 100
99 Mary Greig W65 ECKO 2 0:52:21 80 80
100 Harry Lawson M70 ESOC 2 1:08:33 80 86 -6
1 Alan Cherry M12 CUNOC 3 0:38:58 260 260
2 Mark McLeod M12 ESOC 3 0:32:54 240 240
3 Philippa Langan W12 MAROC 3 0:34:53 220 220
4 Tim Gomersall M12 GRAMP 3 0:43:10 220 32 188
5 Sarah Tullie W12 RR 3 0:29:52 180 180
6 Iain Plenderleith M14 STAG 3 0:38:36 180 180
7 Tal Ramsay M12 ELO 3 0:42:16 200 23 177
8 Andrew Berrow M14 ECKO 3 0:37:18 130 130
(nc) Imogen Beck + 1 W10 ESOC 3 0:40:36 120 6 114
9 Lynsey Thomson W14 STAG 3 0:36:57 110 110
10 Catherine Cherry W10 CUNOC 3 0:32:41 100 100
11 Ross Hendry M12 GRAMP 3 0:39:38 100 100
1 Arran Williams Whi TAY 4 0:14:12
2 Abigail Williams Whi TAY 4 0:14:27
3 Gregor Horne Whi STAG 4 0:17:39
4 Gemma Petrie Whi CLYDE 4 0:19:37
5 Calum Kitching Whi FVO 4 0:23:22
6 James Ackland Whi INT 4 0:37:47
7 Hannah Ferguson Whi Independent 4 0:42:08
1 Chris Smith Ora CUNOC 5 0:15:20
2 Fiona Smith Ora CUNOC 5 0:22:14
3 Lisa Petrie Ora CLYDE 5 0:24:27
4 Grant Barrie Ora Independent 5 0:24:49
5 Moira Hadwen Ora JOK 5 0:27:12
6 Finn Houston Ora FVO 5 0:28:44
7 Owain Ramsay Ora ELO 5 0:29:20
8 Lorna Allison Ora Independent 5 0:30:20
9 Rona Lindsay Ora ESOC 5 0:30:44
10 Andrew Lindsay Ora ESOC 5 0:30:44
11 Margaret Willis Ora ESOC 5 0:31:50
12 Ian Blair Ora Independent 5 0:33:37
13 Patrick Davy Ora MAROC 5 0:34:54
14 Fraser Morrison Ora Independent 5 0:35:40
15 William Parkinson Ora FVO 5 0:47:04
16 Daniel Stansfield Ora Independent 5 1:01:00