Class calcposn Name Club Crs Time Total points Penalty Final points
M12 1 Andrew Campbell CUNOC 3 60:04 80 201 -121
M14 1 Andrew Berrow ECKO 3 34:59 220
220
M16 1 Danny Oliver MAROC 2 59:59 400
400
M18 1 Oleg Chepelin GRAMP 2 64:15 540 43 497
M18 2 Neil McMillan ELO 2 52:53 260
260
M18 3 Scott Salter ECKO 2 64:43 200 48 152
M20 1 Andrew Dalgleish ESOC 1 67:29 590
590
M20 2 Steven Clelland CUNOC 1 71:01 560 11 549
M20 3 Andrew Brown EUOC 1 70:01 540 1 539
M20 4 Duncan Grassie GRAMP 1 70:05 510 1 509
M21 1 Steve Nicholson FVO 1 68:45 660
660
M21 2 Jethro Lennox STAG 1 71:17 640 13 627
M21 3 Angus Fergusson STAG 1 70:30 570 5 565
M21 4 Mark Sanderson AUOC 1 70:37 570 7 563
M21 5 Will Mair EUOC 1 72:24 490 24 466
M21 6 Andrew Scrutton ESOC 1 70:06 450 1 449
M21 7 Viktor Tron EUOC 1 68:00 390
390
M21 8 David MacRitchie CLYDE 1 66:39 340
340
M21 9 Adam Johnson AUOC 1 69:33 340
340
M21 10 Duncan Fisher AUOC 1 60:24 320
320
M21 11 Keith Turner AUOC 1 67:48 320
320
M21 12 David McNeish CLYDE 1 69:41 260
260
M21 13 Iain Morrison AUOC 1 88:29 390 185 205
M35 1 Gary Thomsett STAG 1 67:28 580
580
M35 2 Steve Wilson CLYDE 1 79:03 630 91 539
M35 3 Phil Smith CUNOC 1 69:52 520
520
M35 4 Andy Paterson CLYDE 1 69:49 390
390
M35 5 Ian Hope LOCHOC 1 69:33 360
360
M35 6 Andrew MacPherson CLYDE 1 75:17 410 53 357
M40 1 Robin Orr CLYDE 2 57:59 460
460
M40 2 Mike Stewart ESOC 2 57:55 450
450
M40 3 Scott McKendrick CUNOC 2 61:00 450 10 440
M40 4 Evgueni Chepelin GRAMP 2 61:54 450 19 431
M40 5 Chris Smith CUNOC 2 60:19 400 4 396
M40 6 Thomas Begley CUNOC 2 67:25 430 75 355
M40 7 Terry O'Brien STAG 2 66:43 410 68 342
M40 8 Allan Downie TAY 2 58:27 340
340
M40 9 Brian Mawby Independent 2 44:34 90
90
M45 1 Douglas McKeith CUNOC 2 57:59 450
450
M45 2 Rob Hickling GRAMP 2 57:12 440
440
M45 3 Andy Beveridge ECKO 2 59:52 440
440
M45 4 Bob Cherry CUNOC 2 56:43 400
400
M45 5 Donald Grassie GRAMP 2 59:33 380
380
M45 6 Andrew Armstrong CUNOC 2 59:49 370
370
M45 7 James Campbell CUNOC 2 64:48 330 48 282
M45 8 Hunter Williamson TAY 2 59:40 280
280
M45 9 Gerry Thomson STAG 2 59:17 260
260
M45 10 Charles Woodward CUNOC 2 66:32 310 66 244
M45 11 Paul Frost ECKO 2 63:33 260 36 224
M45 12 Gordon Neilson ESOC 2 64:21 220 44 176
M50 1 Peter Halling CLYDE 2 67:36 560 76 484
M50 2 Dougie Condy CUNOC 2 57:21 420
420
M50 3 Eddie Harvey ESOC 2 61:40 430 17 413
M50 4 David Kershaw ESOC 2 62:51 380 29 351
M50 5 Andy Oliver MAROC 2 60:36 350 6 344
M50 6 Robin Strain ELO 2 67:33 400 76 324
M50 7 Robert Findlay ESOC 2 59:11 310
310
M50 8 Dick Carmichael TINTO 2 60:26 270 5 265
M50 9 John Anderson TAY 2 60:55 270 10 260
M50 10 Les Dalgleish ESOC 2 56:27 250
250
M55 1 Ian Turner SOLWAY 2 60:59 440 10 430
M55 2 Pat Flanagan CUNOC 2 57:49 350
350
M55 3 Robert Philp KFO 2 59:15 340
340
M55 4 Ian Pyrah ESOC 2 61:36 350 16 334
M55 5 Alastair Lessells ESOC 2 60:22 320 4 316
M55 6 David Ellison KFO 2 57:12 310
310
M55 7 Graham Tough TAY 2 57:53 280
280
M55 8 Roger Scrutton ESOC 2 55:47 240
240
M55 9 Pat Squire INT 2 71:49 340 119 221
M55 10 Philip Bryers STAG 2 55:51 190
190
M60 1 Jim Heardman ESOC 2 63:23 430 34 396
M60 2 John Harvey CLYDE 2 59:35 270
270
M60 3 Mike Atherton INVOC 2 63:28 280 35 245
M60 4 Bill Melville CUNOC 2 49:02 190
190
M65 1 Drew Sommerville CLYDE 2 75:04 220 151 69
M70 1 Ray Heyworth INT 2 54:47 200
200
M70 2 Adrian Hope LOCHOC 2 62:19 210 24 186
M70 3 Ian Robertson SOLWAY 2 58:09 160
160
W10 1 Abigail Longhurst FVO 3 36:58 160
160
W14 1 Hollie Orr CLYDE 3 41:34 300 16 284
W14 2 Lindsey Thomson STAG 3 44:55 110 50 60
W18 1 Fiona Berrow ECKO 2 55:17 350
350
W18 2 Sarah McAdam STAG 2 62:31 310 26 284
W18 3 Elaine Campbell CUNOC 2 64:36 300 46 254
W18 4 Vanessa McMillan ELO 2 47:24 60
60
W20 1 Myra McAdam STAG 2 60:20 220 4 216
W20 2 Emma Grisedale ECKO 2 62:50 210 29 181
W21 1 Jennifer Perry INVOC 1 72:55 430 30 400
W21 2 Kelly Limond STAG 1 80:33 320 106 214
W21 3 Jackie Riley STAG 1 62:57 180
180
W21 4 Lynn Easton CLYDE 1 58:55 150
150
W21 5 Wendy Carney CLYDE 1 59:45 100
100
W35 1 Helen James TAY 2 70:17 340 103 237
W35 2 Rachel Wilson CLYDE 2 63:29 260 35 225
W40 1 Fiona Downie TAY 2 66:31 240 66 174
W40 2 Lesley Morisetti ECKO 2 53:24 90
90
W45 1 Gill Berrow ECKO 2 59:01 390
390
W45 2 Pauline McAdam STAG 2 59:08 320
320
W45 3 Lynne Walker ECKO 2 60:17 300 3 297
W45 4 Amelia Petrie CLYDE 2 55:32 290
290
W45 5 Janice Nisbet ESOC 2 56:40 260
260
W45 6 Patricia Woodward CUNOC 2 67:07 310 72 238
W45 7 Jennifer Williamson TAY 2 75:34 300 156 144
W50 1 Sheila Strain ELO 2 59:56 280
280
W50 2 Trish Carmichael TINTO 2 57:07 260
260
W50 3 Fiona Findlay ESOC 2 65:11 300 52 248
W50 4 Linden Nicholson ESOC 2 53:21 180
180
W50 5 Trina Rogerson ELO 2 68:07 210 82 128
W50 6 Pam Clelland CUNOC 2 63:52 150 39 111
W50 7 Katy Lessells ESOC 2 93:04 160 331 -171
W55 1 Eleanor Pyrah ESOC 2 62:48 220 28 192
W55 2 Katharine Melville CUNOC 2 55:27 160
160
W55 3 Brigid Flanagan CUNOC 2 56:24 150
150
W55 4 Norma Atherton INVOC 2 59:29 90
90
W60 1 Meryl Marshall INVOC 2 62:58 330 30 300
W60 2 Norma Coutts ESOC 2 59:44 170
170
W60 3 Janet Clark ESOC 2 58:44 150
150
W60 4 Seonaid Robertson SOLWAY 2 64:29 150 45 105
W65 1 Mary Greig ECKO 2 51:58 90
90
Yellow 1 Neil Clelland Independent 4 12:42


Yellow 2 Lisa Petrie CLYDE 4 23:23


Yellow 3 Libby Thomas CLYDE 4 34:32


Yellow 4 Verity Harrison Independent 4 34:50


Yellow 5 David Harrison Independent 4 34:53


Yellow 6 Alice Harrison Independent 4 34:58


Yellow 7 Corinna Harrison Independent 4 34:58


Yellow 8 Ellie Thomas CLYDE 4 35:40


Yellow 9 Ross McKeith CUNOC 4 36:16


Yellow 10 Margaret Willis ESOC 4 48:58